in

Tak już nie zaparkujesz! Od 21 września kluczowe zmiany dla kierowców

Wszyscy kierowcy powinni sobie zdawać sprawę z tego, że już od 21 września w życie wchodzą nowe przepisy. Od tej pory chodnik będzie „tylko” dla pieszych. Co to oznacza w praktyce? Koniec z parkowaniem na chodnikach? Znamy szczegóły.

Nie ma wątpliwości co do tego, że wielu kierowców nie wyobraża sobie, aby zniknęła możliwość parkowana na chodniku – oczywiście pod pewnymi warunkami, takimi jak pozostawienie odpowiedniej ilości miejsca pieszemu i zachowanie dystansu od skrzyżowania.

Chodnik od lat był „częścią drogi przeznaczoną do ruchu pieszych”. Teraz definicja ta ulegnie zmianie. Stanie się on „częścią drogi dla pieszych przeznaczoną wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch”.

Jak wynika z informacji podanych na portalu autokult.pl, już od 21 września chodnik będzie częścią drogi dla pieszych, a nie częścią drogi jako całości z jezdnią włącznie, tak jak jest w tej chwili. Obowiązkiem pieszego stanie się korzystanie z drogi dla pieszych lub drogi dla pieszych i rowerów, a nie, jak do tej pory, z chodnika.

Obecne przepisy pozwalają na zatrzymywanie się lub parkowanie kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t. Jest to możliwe tylko wtedy, jeśli na jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju. Pieszym trzeba pozostawić co najmniej 1,5 m przejścia.

Na chodniku możliwe jest również zaparkowanie całego pojazdu – przy krawędzi, jeśli masa pojazdu nie przekracza 2,5 t. Jakich zmian możemy spodziewać się w tej kwestii po wejściu w życie nowych przepisów?

Co z parkowaniem od 21 września?

Czy kierowcy mogą spodziewać się mandatu, jeśli zaparkują samochód na chodniku, biorąc pod uwagę nowe zasady? Jak wyjaśnia autokult.pl, najprawdopodobniej nie. Ustawodawca podkreśla tylko, że od tej pory „chodnik” będzie nazywany „drogą dla pieszych”.

21 września zacznie obowiązywać także rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych. Możliwe stanie się budowanie węższych chodników – takich, które mają tylko 1 metr szerokości.

„W trudnych warunkach dopuszcza się szerokość chodnika nie mniejszą niż 1,00 m, pod warunkiem zaprojektowania miejsc do wymijania się osób ze szczególnymi potrzebami, o długości nie mniejszej niż 2,00 m i szerokości nie mniejszej niż 1,80 m. Odległość między tymi miejscami powinna umożliwiać wzajemną widoczność osób ze szczególnymi potrzebami oraz zapewniać optymalny czas oczekiwania na wyminięcie się, wynikający w szczególności z możliwości poruszania się tych osób, pochylenia podłużnego drogi dla pieszych oraz natężenia ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch” – czytamy w rozporządzeniu, które cytuje brd24.pl.

Oprócz tego warto podkreślić, że dzięki temu rozporządzeniu od 21 września parkowanie na chodniku będzie dopuszczalne tylko w przypadku, jeśli jego szerokość wyniesie 1,5 m.

Na drodze na pieszych mogą pojawić się np. linie, jednoznacznie określające jego przestrzeń tak, aby czuł się on bezpiecznie. Po wydzielonej strefie nie będzie można poruszać się np. hulajnogami elektrycznymi.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: o2.pl