in ,

Masz te banknoty? Od 14 stycznia już nimi nie zapłacisz!

Z powodu zmiany waluty w Chorwacji, już od 14 stycznia 2023 roku chorwacka waluta „kuna”, przestanie być akceptowana w sklepach. Dlatego też, jeśli posiadasz jeszcze chorwackie banknoty lub monety, warto się pospieszyć z ich wymianą.

W okresie przejściowym będą one jeszcze traktowane jako środek płatniczy, jednak po pewnym czasie ich wartość zostanie zanegowana. Polska Ambasada opublikowała komunikat w sprawie zmiany waluty w Chorwacji, który zamieszczamy poniżej dla Twojej informacji.

Zmiana waluty w Chorwacji

„Z dniem 1 stycznia 2023 roku walutą obowiązującą w Chorwacji stanie się euro. Po wprowadzeniu euro płatności w kunach będą możliwe wyłącznie w dwutygodniowym okresie przejściowym tj. od 1 stycznia 2023 do 14 stycznia 2023, do godz. 24:00. Przy czym reszta będzie wydawana już wyłączenie w euro, wg stałego kursu 7,53450 kuny za 1 euro.

Od 15 stycznia 2023 roku płatności będzie można dokonywać już wyłącznie w euro.

Jednocześnie w okresie 12 miesięcy od wprowadzenia euro jako oficjalnej waluty – tj. do końca 2023 roku – wymiany kun na euro w Chorwacji (wg stałego kursu 7,53450 kuny za 1 euro) będzie można dokonać w banku komercyjnym, przedstawicielstwach chorwackiej Agencji finansowej (FINA) oraz na poczcie (Hrvatska pošta d.d.). Za wymianę nie będzie pobierana prowizja.

Od 1 stycznia 2024 roku wymiany kuny na euro w Chorwacji będzie można dokonać wyłącznie w Narodowym Banku Chorwackim (HNB). Za wymianę nie będzie pobierana prowizja

Uwaga: co do ewentualnej możliwości wymiany kun na euro w Polsce prosimy kontaktować się z bankami lub kantorami w Polsce – nie mamy informacji czy taka operacja będzie w ogóle możliwa.”

Źródło: https://www.gov.pl/