fot. facebook
in

Makijażystka zauważyła u klientki dziwną skazę na paznokciu. Dzięki temu uratowała jej życie.

Popularna makijażystka z USA, Jean Skinner zauważyła u swojej klientki coś, co nie dawało jej spokoju, a mianowicie podłużną skazę na płytce paznokcia. Okazało się, że to bardzo rzadki nowotwór. Internauci przecierają oczy ze zdumienia.

Takie historie nie zdarzają się często, a jeśli już, to od razu wywołują ciarki na plecach. Pozornie nieistotne szczegóły okazują się być niezwykle ważne i nie wolno ich lekceważyć!

Skaza na paznokciach a nowotwór

Jean Skinner w wywiadzie dla News.com opowiedziała historię pewnej klientki, u której zobaczyła niepokojący pasek na paznokciu kciuka. Makijażystka powiedziała kobiecie, aby jak najszybciej skonsultowała się ze specjalistą, ponieważ może to być coś groźnego. Miała rację. Okazało się, że to czerniak.

Jean uznała, że udostępni zdjęcie płytki paznokcia na Facebooku, aby uświadomić innych, że nie należy lekceważyć podobnych objawów.

„Każda najdrobniejsza zmiana nie powinna być zlekceważona. Pamiętajmy, by obserwować paznokcie również starszych osób. Ci, ze względu na wiek, mogą wielu zmian nie zauważyć. Wczesna diagnoza może uratować komuś życie” – tłumaczy Jean Skinner.

Czerniak, który atakuje płytkę paznokcia, nie jest często spotykany. Zmiana pojawia się zazwyczaj na kciuku lub też na dużym palcu u stopy. Przez długi czas choroba może nie dawać dokuczliwych objawów i tym samym być bagatelizowana przez chorego.

Typowy objaw czerniaka to plamka do złudzenia przypominająca krwiaka. Nie przemieszcza się ona jednak ze wzrostem paznokcia, a jej barwa pozostaje taka sama. Z reguły nie jest bolesna.

Aby można było postawić diagnozę, konieczne jest przeprowadzenie testów mikologicznych. Jeśli badanie wykaże obecność grzybów, należy udać się do onkologa, który wykonana m.in. badanie histopatologiczne.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!