in

Koniec z przestawianiem zegarków. Zmiana czasu niebawem zostanie zniesiona.

Jeśli Wasz organizm źle znosi zmianę czasu, to mamy dobre wieści. Komisja Europejska opracowuje zmianę dyrektywy UE 2000/84/EC, na podstawie której do tej pory zmienialiśmy czas dwa razy w roku.

Konsultacje społeczne

Pomysł zawdzięczamy inicjatywie konsultacji społecznych w krajach uni. W przeprowadzonym badaniu o zdanie zapytano 4,6 mln Europejczyków, z czego 84% opowiedziało się za zniesieniem podziału czasu na letni i zimowy.

76% ankietowanych przyznało, że źle reaguje na zmianę czasu i postrzega ją jako zjawisko negatywne.

Zmiana czasu

Choć przestawianie czasu podyktowane było lepszym wykorzystaniem godzin, w których jest jasno, co miało wpływ na oszczędność energii, to aktualnie wiąże się z takimi trudnościami logistycznymi, że trudno mówić o oszczędnościach. Organizm ludzki miał lepiej funkcjonować w podziale czasu, miało być mniej wypadków i lepsze samopoczucie. Jednak to nie jest oczywiste. Przestawienie czasu powoduje zmianę dziennego rytmu organizmu i związane z tym trudności w dostosowaniu. I te argumentu przemówiły za zniesieniem podziału czasu.


 
Jeszcze nie w tym roku
 
Jean-Claude Juncker ogłosił, że mimo, iż likwidacja zmiany czasu jest przesądzona, to nie odbędzie się jeszcze w tym roku. Zmiany w przepisach muszą przejść odpowiednie procedury.
 
„Polityczna decyzja została podjęta, trzeba się wsłuchiwać w głos Europejczyków” – wypowiedział się rzecznik Komisji Europejskiej, Alexander Winterstein.
 
My się nie możemy wręcz doczekać, a Wy?