Jeśli Wasz organizm źle znosi zmianę czasu, to mamy dobre wieści. Komisja Europejska opracowuje zmianę dyrektywy UE 2000/84/EC, na podstawie której do tej pory zmienialiśmy czas dwa razy w roku.
Konsultacje społeczne
Pomysł zawdzięczamy inicjatywie konsultacji społecznych w krajach uni. W przeprowadzonym badaniu o zdanie zapytano 4,6 mln Europejczyków, z czego 84% opowiedziało się za zniesieniem podziału czasu na letni i zimowy.
76% ankietowanych przyznało, że źle reaguje na zmianę czasu i postrzega ją jako zjawisko negatywne.
Zmiana czasu
Choć przestawianie czasu podyktowane było lepszym wykorzystaniem godzin, w których jest jasno, co miało wpływ na oszczędność energii, to aktualnie wiąże się z takimi trudnościami logistycznymi, że trudno mówić o oszczędnościach. Organizm ludzki miał lepiej funkcjonować w podziale czasu, miało być mniej wypadków i lepsze samopoczucie. Jednak to nie jest oczywiste. Przestawienie czasu powoduje zmianę dziennego rytmu organizmu i związane z tym trudności w dostosowaniu. I te argumentu przemówiły za zniesieniem podziału czasu.
.@JunckerEU @morgenmagazin “Millions of citizens said they don’t want keep changing the clocks anymore. @EU_Commission will do what they say.” Legislative proposal to follow. #summertime #Sommerzeit pic.twitter.com/OAT4XP0zHD
— Mina Andreeva (@Mina_Andreeva) August 31, 2018
Jeszcze nie w tym roku
Jean-Claude Juncker ogłosił, że mimo, iż likwidacja zmiany czasu jest przesądzona, to nie odbędzie się jeszcze w tym roku. Zmiany w przepisach muszą przejść odpowiednie procedury.
„Polityczna decyzja została podjęta, trzeba się wsłuchiwać w głos Europejczyków” – wypowiedział się rzecznik Komisji Europejskiej, Alexander Winterstein.
My się nie możemy wręcz doczekać, a Wy?