in

Niesamowite zjawisko nad Bałtykiem. Coś takiego zdarza się zaledwie raz na kilka lat.

Kto z nas przynajmniej raz w życiu nie zachwycał się polskim morzem? Jak się okazuje, w zimę może być tam jeszcze bardziej wyjątkowo. Wszystko za sprawą niesamowitego zjawiska, które możemy obserwować jedynie raz na parę lat.

Mowa oczywiście o setkach lodowych kul, którymi pokryte są plaże nad Zatoką Pucką. Wszystkie mają praktycznie taką samą wielkość, wyglądem przypominają perły i stają się prawdziwą atrakcją dla ludzi. Morszkulce to coś, co po prostu trzeba zobaczyć!

Trzeba przyznać, że w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z bardzo łagodną zimą. W tym roku wygląda to zupełnie inaczej. Dzięki temu możemy zachwycać się niesamowitymi widokami morszkulców na plaży. W sieci pojawiło się mnóstwo zdjęć z Jastarni, na których możemy je zobaczyć.

Jak powstaje to niesamowite zjawisko? Potrzebne są do tego: woda, śnieg i wiatr. Kiedy mówimy o morszkulcu, mamy na myśli wodę, która zamarzła wokół kamienia czy też płatku śniegu i wietrze, który musi przybrać odpowiednią prędkość. Wiatr nie może być zbyt silny, ponieważ kule nie mogłyby się uformować, ani za słaby, ponieważ doszłoby do zamarznięcia wody. Im wyższy jest prąd, tym większe tworzą się kule.

Z tym zapierającym dech w piersiach widokiem nie mamy do czynienia tylko w Polsce. W zeszłym roku pojawił się on na plaży w Finlandii na wyspie Hailuoto.

Tylko spójrzcie na zdjęcia poniżej! Niesamowite, prawda?

Podziel się tą ciekawostką z innymi!

Źródło: FB/Na po-morskim szlaku, se.pl