in ,

Ich kury zaczęły znosić niebieskie i zielone jajka. Wkrótce odkryli zdumiewającą prawdę

Kiedy w kurniku zaczęły pojawiać się jajka o rozmaitych kolorach, nikt nie mógł w to uwierzyć. Kury znosiły jajka barwy zielonej i niebieskiej. Ich właściciele zastanawiali się, co może być przyczyną. Nigdy wcześniej nie widzieli tak dziwnego zjawiska. Gdy prawda wyszła na jaw, chcieli skakać z radości.

Para, która od niedawna zaczęła hodować kury, nie przypuszczała, że przytrafi się im coś takiego. Kiedy w ich kurniku zaczęły się pojawiać jajka o różnych kolorach, nie wiedzieli, co się dzieje. Szybko okazało się, że mieli prawdziwe szczęście przy wyborze kur.

Niebieskie i zielone jajka – jak to możliwe?

Kury od początku nie wyglądały tak, jak inne. Brakowało im kręgowych ogonów, a jedna z nich miała nietypowe wąsy. Tak naprawdę były to „wąsate kury”, przedstawicielki odmiany Araucana, z których jedna znosiła niebieskie jajka, a druga zielone.

Jajka te zasłynęły z tego, że nie posiadają cholesterolu. Jednak po wielu badaniach okazało się, że to nie jest prawda. Już w 1977 roku naukowcy z Uniwersytetu w Kansas, dowiedli, że w każdych jajkach jest cholesterol, nawet w tych Araucany.

Skąd taki kolor jajek? To produkt uboczny żółci, powstającej przy tworzeniu się powłok. Takie jajka cieszą się dużą popularnością w naszym kraju, szczególnie przed świętami wielkanocnymi, bo nie musimy ich malować przed włożeniem do święconki.

Źródło: Littlethingscom, Ekologia pl