in

Jesteś w stanie wykonać takie ruchy rękami? Na 99% cierpisz na zespół Marfana – nie lekceważ tego!

Zespół Marfana to zaburzenie tkanki łącznej, które powoduje nadmierną ruchomość stawów oraz obecność bardziej elastycznych i delikatnych tkanek niż mają inni ludzie. Jednym z objawów jest tak zwany „znak dłoni i nadgarstka” lub zdolność wykonywania ruchów, których inni nie mogliby wykonać.

Bardzo często nie wiąże się to z poważnymi konsekwencjami, ale ważne jest zdiagnozowanie na wszelki wypadek. Oto kilka szczegółów, na które należy uważać.

fot. Magnolia Dysnomia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Objawy zespołu Marfana – sprawdź, czy nie masz żadnego z nich:

– Arachnodaktylia;

– Wyraźna ruchomość stawowa: możliwe jest wykonywanie ruchów, które dla innych są nieosiągalne;

– Utrata integralności niektórych tkanek, które są bardziej kruche niż normalnie; może to powodować problemy na każdym poziomie organizmu, szczególnie na poziomie sercowo-naczyniowym;

– Wysoki wzrost (nie wszyscy wysocy ludzie mają zespół Marfana, ale wzrost jest ważny w tym wypadku);

– Miękkie stawy i wiotkość więzadeł;

– Płaskie stopy;

– Zwichnięcie soczewki i / lub krótkowzroczność;

– Tętniak aorty i / lub wypadanie zastawek serca;

– Wąskie podniebienie i / lub wydłużona twarz;

– Skolioza, kifoza lub lordoza;

– odma opłucnowa.

Ale to nie znaczy, że każdy pacjent musi mieć wszystko z opisanych powyżej objawów. Czasami występują tylko niektóre. W każdym razie, jeśli oznaki byłyby widoczne, tylko test genetyczny może potwierdzić obecność mutacji genetycznej. Dlatego konieczne jest udanie się do jednego z centrów zespołu Marfana w celu otrzymania prawidłowej diagnozy.

Choroba może czasami wydawać się bezobjawowa. Jednak największe niebezpieczeństwo występuje na poziomie serca: jeśli zespół nie zostanie zdiagnozowany na czas, może wystąpić tętniak i pęknięcie aorty z powodu kruchości tkanek naczyniowych, a konsekwencje są poważne.

Co ciekawe, Paganini stał się znanym muzykiem, ponieważ najwyraźniej cierpiał na zaburzenia tkanki łącznej, a zatem jego elastyczne palce pozwalały mu na wirtuozerię, której w przeciwnym razie nigdy nie byłby w stanie osiągnąć. W jego przypadku choroba była zaletą!

Mówi się, że innymi osobami dotkniętymi zespołem Marfana byli: Abraham Lincoln, Charles de Gaulle i Osama Bin Laden.

Zespół Marfana jest chorobą nieuleczalną, ale można podjąć leczenie objawowe.

Rozpowszechnianie informacji, nawet poprzez udostępnianie tego postu, jest jedynym sposobem, aby zwiększyć świadomość ludzi na tę chorobę!

Podzielcie się tym artykułem na Facebooku!