Wraz z rozwojem cywilizacyjnym pojawiają się nowe choroby będące konsekwencją zmiany trybu życia i pracy.
Zespół cieśni nadgarstka
Kiedyś choroba ta dotykała głównie muzyków, dziś cierpią na nią fryzjerki, kierowcy, manikiurzystki i pracujący dużo przy komputerze. Zespół cieśni nadgarstka dotyka osoby, które przez wiele godzin wykonują te same ruchy rąk.
Jak się objawia?
Objawia się silnym bólem powstałym w wyniku nacisku na nerw pośrodkowy mieszczący się w nadgarstku. Bólowi może towarzyszyć mrowienie ręki, osłabienie chwytu, uczucie ciepła. Ból może promieniować aż do łokcia.
Zespół cieśni nadgarstka – jak sobie z nim poradzić?
Trzeba działać od razu po pojawieniu się pierwszych symptomów. Uda się wtedy uniknąć bolesnej operacji i rehabilitacji.
Można wspomóc nadgarstek specjalną ortezą, która pomoże utrzymać prawidłowe ułożenie stawu.
Wykonywać ćwiczenia takie jak kręcenie kółek, czy ściskanie piłeczki.
Stosować okłady z domowej maści imbirowej.
Aby ją przygotować należy wymieszać łyżkę startego imbiru z kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego oraz miętowego. Gotową maścią wykonać delikatny masaż rąk i nadgarstków.
Jeśli pojawił się obrzęk pomoże domowa maść z rozmarynu.
Do przygotowania należy zagotować 2 gałązki rozmarynu w szklance wody, a gdy płyn ostygnie, zwilżyć w nim chusteczkę i przyłożyć do obolałego nadgarstka.
Nawet w tej chorobie ważna jest odpowiednia dieta.
Powinna zawierać składniki sprzyjające wzmocnieniu nerwów i przeciwdziałające obrzękom.
Naturalny sok pomarańczowy wypity każdego ranka dostarczy niezbędnych witamin i przeciwutleniaczy. Do tego warto wypić łyżkę oleju lnianego.
Równie ważne jest zjadanie codziennej dawki zielonych warzyw, będących niezastąpionym źródłem witamin z grupy B. W diecie osób zagrożonych zespołem cieśni nadgarstka, nie powinno zabraknąć także brązowego ryżu, bananów, ziemniaków i piersi z kurczaka.
I najważniejsze!
Twoim nadgarstkom należy się odpoczynek. Po każdej godzinie pracy zrób przerwę, ale nie taką, w której myszkę czy nożyczki zastąpisz telefonem komórkowym.
Daj nadgarstkom odpocząć.
Jeśli znasz kogoś, kto ze względu na wykonywany zawód jest narażony na problemy z nadgarstkami, podeślij mu ten artykuł.