in ,

Być może grozi Ci zespół cieśni nadgarstka i nawet o tym nie wiesz. Zobacz jak sobie z nim radzić.

Wraz z rozwojem cywilizacyjnym pojawiają się nowe choroby będące konsekwencją zmiany trybu życia i pracy.

Zespół cieśni nadgarstka

Kiedyś choroba ta dotykała głównie muzyków, dziś cierpią na nią fryzjerki, kierowcy, manikiurzystki i pracujący dużo przy komputerze. Zespół cieśni nadgarstka dotyka osoby, które przez wiele godzin wykonują te same ruchy rąk.

Jak się objawia?

Objawia się silnym bólem powstałym w wyniku nacisku na nerw pośrodkowy mieszczący się w nadgarstku. Bólowi może towarzyszyć mrowienie ręki, osłabienie chwytu, uczucie ciepła. Ból może promieniować aż do łokcia.

Zespół cieśni nadgarstka – jak sobie z nim poradzić?

Trzeba działać od razu po pojawieniu się pierwszych symptomów. Uda się wtedy uniknąć bolesnej operacji i rehabilitacji.

Można wspomóc nadgarstek specjalną ortezą, która pomoże utrzymać prawidłowe ułożenie stawu.

Wykonywać ćwiczenia takie jak kręcenie kółek, czy ściskanie piłeczki.

Stosować okłady z domowej maści imbirowej.

Aby ją przygotować należy wymieszać łyżkę startego imbiru z kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego oraz miętowego. Gotową maścią wykonać delikatny masaż rąk i nadgarstków.

Jeśli pojawił się obrzęk pomoże domowa maść z rozmarynu.

Do przygotowania należy zagotować 2 gałązki rozmarynu w szklance wody, a gdy płyn ostygnie, zwilżyć w nim chusteczkę i przyłożyć do obolałego nadgarstka.

Nawet w tej chorobie ważna jest odpowiednia dieta.

Powinna zawierać składniki sprzyjające wzmocnieniu nerwów i przeciwdziałające obrzękom.

Naturalny sok pomarańczowy wypity każdego ranka dostarczy niezbędnych witamin i przeciwutleniaczy. Do tego warto wypić łyżkę oleju lnianego.
 

Równie ważne jest zjadanie codziennej dawki zielonych warzyw, będących niezastąpionym źródłem witamin z grupy B. W diecie osób zagrożonych zespołem cieśni nadgarstka, nie powinno zabraknąć także brązowego ryżu, bananów, ziemniaków i piersi z kurczaka.
 

I najważniejsze!
 
Twoim nadgarstkom należy się odpoczynek. Po każdej godzinie pracy zrób przerwę, ale nie taką, w której myszkę czy nożyczki zastąpisz telefonem komórkowym.

Daj nadgarstkom odpocząć.

 

 
Jeśli znasz kogoś, kto ze względu na wykonywany zawód jest narażony na problemy z nadgarstkami, podeślij mu ten artykuł.