fot. freepik.com
in

Być może grozi Ci zespół cieśni nadgarstka i nawet o tym nie wiesz. Zobacz jak sobie z nim radzić

Wraz z postępem cywilizacyjnym pojawiają się nowe choroby wynikające z zmiany stylu życia i pracy. Jednym z takich schorzeń jest zespół cieśni nadgarstka. 

Zespół cieśni nadgarstka

Kiedyś choroba ta dotykała głównie muzyków, dziś cierpią na nią fryzjerki, kierowcy, manikiurzystki i pracujący dużo przy komputerze. Zespół cieśni nadgarstka dotyka osoby, które przez wiele godzin wykonują te same ruchy rąk.

Jak się objawia?

  1. Ból nadgarstka i dłoni: Jest to najczęstszy objaw zespołu cieśni nadgarstka. Ból zwykle jest ostry, piekący i może promieniować do ramienia.
  2. Drętwienie lub mrowienie palców: To kolejny bardzo częsty objaw. Zazwyczaj dotyczy palca środkowego, serdecznego i częściowo serdecznego. Czasami może obejmować również kciuk.
  3. Utrata siły w ręce: W miarę postępu schorzenia, może dochodzić do osłabienia siły mięśniowej kciuka i dłoni, co może prowadzić do trudności w chwytaniu przedmiotów.
  4. Nocne objawy: Wiele osób z zespołem cieśni nadgarstka doświadcza nasilenia objawów nocą. Może to prowadzić do częstego budzenia się z powodu bólu i drętwienia.
  5. Utrata czucia: W niektórych przypadkach zespół cieśni nadgarstka może prowadzić do utraty czucia w dotkniętych palcach.
  6. Zmiany w odczuciu temperatury: Niektóre osoby mogą odczuwać trudności w rozróżnianiu zimna i ciepła w dotkniętych palcach.
  7. Atrofia mięśni kłębu kciuka: W zaawansowanych przypadkach, może dojść do zaniku mięśni kłębu kciuka.

Pamiętaj, że jeżeli odczuwasz którykolwiek z powyższych objawów, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Wczesne wykrycie i leczenie zespołu cieśni nadgarstka może zapobiec trwałemu uszkodzeniu nerwu.

Jak sobie z nim poradzić?

Trzeba działać od razu po pojawieniu się pierwszych symptomów. Uda się wtedy uniknąć bolesnej operacji i rehabilitacji.

Można wspomóc nadgarstek specjalną ortezą, która pomoże utrzymać prawidłowe ułożenie stawu.

Wykonywać ćwiczenia takie jak kręcenie kółek, czy ściskanie piłeczki.

Stosować okłady z domowej maści imbirowej.

Aby ją przygotować należy wymieszać łyżkę startego imbiru z kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego oraz miętowego. Gotową maścią wykonać delikatny masaż rąk i nadgarstków.

Jeśli pojawił się obrzęk pomoże domowa maść z rozmarynu.

Do przygotowania należy zagotować 2 gałązki rozmarynu w szklance wody, a gdy płyn ostygnie, zwilżyć w nim chusteczkę i przyłożyć do obolałego nadgarstka.

Nawet w tej chorobie ważna jest odpowiednia dieta.

Powinna zawierać składniki sprzyjające wzmocnieniu nerwów i przeciwdziałające obrzękom.

Naturalny sok pomarańczowy wypity każdego ranka dostarczy niezbędnych witamin i przeciwutleniaczy. Do tego warto wypić łyżkę oleju lnianego.

Równie ważne jest zjadanie codziennej dawki zielonych warzyw, będących niezastąpionym źródłem witamin z grupy B. W diecie osób zagrożonych zespołem cieśni nadgarstka, nie powinno zabraknąć także brązowego ryżu, bananów, ziemniaków i piersi z kurczaka.

Daj nadgarstkom odpocząć.

I najważniejsze! Nadgarstkom należy również zapewnić odpoczynek. Po każdej godzinie pracy warto zrobić przerwę, ale unikajmy w tym czasie intensywnego korzystania z telefonu komórkowego czy innych urządzeń, które wymagają dużego wysiłku dłoni.

Jeśli znasz kogoś, kto ze względu na wykonywany zawód jest narażony na problemy z nadgarstkami, podeślij mu ten artykuł.