in

Lekarze operując guza u 4-miesięcznego maluszka, odkryli w jego mózgu rosnące zęby.

Lekarze zaobserwowali, że główka 4-miesięcznego niemowlęcia nieprawidłowo szybko rośnie.

Rezonans magnetyczny głowy dziecka pokazał przyczynę nadmiernego wzrostu czaszki.

Guz mózgu

Przypadek został opisany w The New England Journal of Medicine. Neurochirurdzy z Uniwersytetu w Maryland i Johns Hopkins Children’s Center stwierdzili obecność w mózgu guza, wielkości orzecha włoskiego. Konieczna była natychmiastowa operacja.

Czaszkogardlak

Guz okazał się tak zwanym czaszkogardlakiem, niegroźnym nowotworem z tkanki embrionalnej, które nie są zmianami złośliwymi, ani nie rozprzestrzeniają się na inne tkanki. Niemniej w tym przypadku znajdował się blisko przysadki i wywoływał nadmierną produkcję hormonu wzrostu.

Potworniak
 
Jednak w czasie operacji chirurdzy przekonali się jak osobliwa jest postać guza w tym przypadku. Guz był otoczony w pełni uformowanymi zębami!
 
To rzadkie przypadki, ale medycyna zna przykłady guzów, które zawierają w sobie inne tkanki jak włosy, mięśnie czy nawet kości. Nazywa się je potworniakami.
 
Nie wiadomo dlaczego komórki tkanek, które mają swoje określone przeznaczenie i miejsce migrują w inne i wykształcają się nie tam, gdzie powinny. Te zabłąkane komórki mogą okazać się bardzo złośliwe. Konieczne jest usunięcie takiego guza, który staje się bezcennym materiałem do badań genetycznych.
 
W przypadku naszego maluszka wszystko skończyło się dobrze. Potworniak został wcześnie wykryty i całkowicie usunięty, a maluszek rozwija się prawidłowo.

Źródło i Fotografie: The New England Journal of Medicine / nejm.org / royalmarsden.nhs.uk