in ,

Ta fotografia wywołała prawdziwą burzę w sieci. Widzisz na niej człowieka czy psa?

Jakiś czas temu w mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie, które wywołało prawdziwą burzę. Nie jest oczywiste, co się na niej znajduje – niektórzy mówią, że czarny pies, inni są przekonani, że to człowiek niosący plecak. Zgadniecie, która z odpowiedzi jest właściwa?

To problematyczne dla internautów zdjęcie jest rodzajem iluzji optycznej. Opublikował je na Twitterze użytkownik o pseudonimie coolradiocanada. Od tamtej pory trwa kłótnia na temat tego, co tak naprawdę się na nim znajduje.

Zdjęcie, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie

Fotografia, która pojawiła się w sieci, jest wykonana w zimowej scenerii. W centralnym jej punkcie możemy zobaczyć czarną postać. Dla niektórych to czarny pies, dla innych mężczyzna z plecakiem, który kieruje się w stronę lasu.

Redaktorzy brytyjskiego portalu Metro uznali, że pora poprosić o wyjaśnienie dwóch interpretacji tej samej fotografii Lee Chambersa, psychologa środowiskowego. Ekspert nie ma wątpliwości co do tego, że kwestia dostrzegania przez internautów zupełnie innych postaci jest związana z ich osobowością i stanem psychicznym.

„Istotną rolę w postrzeganiu zdjęcia bez wątpienia odgrywa miejsce, w którym twoje oczy w pierwszej chwili się na nim skupiają. Ale na to, czy widzisz na grafice biegnącego w twoją stronę psa, czy też uciekającego człowieka wpływa także twój aktualny stan psychiczny” – tłumaczy psycholog.

„Jeśli w ostatnim czasie doświadczasz uczucia niepokoju, jest bardziej prawdopodobne, że zobaczysz na zdjęciu uciekającego mężczyznę i będziesz interpretować iluzję optyczną z punktu widzenia podszytego uczuciem zagrożenia” – dodaje.

Ci, którzy mają problem z zaufaniem do ludzi i nie mają pozytywnego nastawienia do życia, prawdopodobnie zobaczą na zdjęciu uciekającego człowieka. Reszta – słodkiego czarnego psa.

„Zobaczą go osoby, którym obecnie nie brakuje spokoju i pewności siebie. Jeśli jesteś optymistą masz większe szanse na to, aby zobaczyć coś, co wkracza do twojego życia” – mówi ekspert.

Rozwiązanie iluzji optycznej: czarny, kudłaty pies bawiący się w śniegu. Zgadliście? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: Papilot