in

Zapewne nie masz bladego pojęcia o objawach zawału serca u kobiet. Są mniej oczywiste niż u mężczyzn

Wiedziałeś, że najczęstszą przyczyną śmierci kobiet nie są wszystkie łącznie rodzaje raka, ale choroby układu krążenia?

Ponad 51% wszystkich zgonów wśród kobiet zostało spowodowane chorobami układu sercowo-naczyniowego. I mimo, że najwięcej mówi się o zagrożeniu rakiem piersi, to śmiertelność kobiet w jego przypadku jest naprawdę niewielka.

Najnowsze badanie opublikowane w European Heart Journal: Acute Cardiovascular Care ujawnia nieco więcej na temat tego poważnego zagrożenia życia.

Najważniejszy jest czas

Każda minuta może decydować o przeżyciu. Czas jest bezcenny, a pomoc musi nadejść błyskawicznie. Od tego zależy nie tylko przeżycie, ale także konsekwencje uszkodzenia różnych narządów i związane z nimi powikłania.

Po przeanalizowaniu 4000 przypadków badanie wykazało, że kobiety decydują się średnio aż o 37 minut później wezwać pomoc niż mężczyźni. Dowodzi to, że mają mniejszą świadomość tego, że waśnie przechodzą zawał.

Zawał dotyka mniejszej ilości kobiet niż mężczyzn, stąd mają one mniejszą skłonność przypisywania objawów do stanu wymagającego natychmiastowej pomocy medycznej – wyjaśnia Matthias Meyer, autor badania.

Choroby serca zyskały sobie z niezrozumiałych powodów reputację typowo męskiej przypadłości.

Tymczasem stosunkowo niewiele mniej kobiet doświadcza stanów zawałowych. Dlatego muszą one nauczyć się odróżniać objawy i znacznie przyspieszać średni czas otrzymywania pomocy medycznej.

Kobiety także doświadczają bólu, ale umiejscowiony jest on nieco inaczej.

Oprócz lub zamiast bólu w klatce piersiowej kobiety często doświadczają bólu pleców, barków i brzucha.

Objawy zawału serca u kobiety

 
Na ogół kojarzymy zawał z mężczyzną, który łapie się za serce i oddycha z trudem. Ale nie musi tak właśnie być.

Zawał może mieć kobieta z olbrzymim towarzyszącym mu uciskiem i bólem w klatce piersiowej, trwającym kilka minut, który ustępuje i wraca ponownie.

Może odczuwać przy tym silny ból ramion z uczuciem odrętwienia, szyi, pleców, szczęki i brzucha.

Objawy mniej typowe

Przyspieszony oddech, duszność, zimny pot, zawroty głowy i nudności.

Objawy mogą być bardzo silne, ale nie muszą. Czasem wcale nie są dramatyczne, a nawet wydają się niewinne.

Może to być zwyczajna zadyszka, zmęczenie, lekki ucisk w klatce piersiowej, lekkie oszołomienie, bóle brzucha i nadciśnienie górne.

Ale nawet przy tych subtelnych oznakach skutki mogą okazać się śmiertelne. W tym sensie są one bardziej niebezpieczne, ponieważ są mniej niepokojące. W tych sytuacjach pomoc medyczna nie przychodzi zazwyczaj na czas. Jeśli jesteś genetycznie obciążona pamiętaj, aby zwracać uwagę na te objawy szczególnie!

Źródło: medicalxpress