in

5 kroków, które skutecznie powstrzymają zatrzymywanie wody w organizmie.

Opuchnięte nogi czy bolące stawy to najbardziej nieprzyjemne objawy zatrzymywania wody w organizmie.

Zatrzymanie wody w organizmie

Przyczyną mogą być poważne schorzenia takie jak choroby serca, tarczycy czy zapalenia stawów. Ale mogą również mieć łagodniejsze przyczyny jak cykle menstruacyjne czy być związane z trybem życia.

Jeśli nie masz poważnych schorzeń możesz spróbować sobie pomóc.

Zatrzymywanie płynów sprawia, że czujesz się ociężały, ospały i mało aktywny, masz opuchlizny wzdęcia, sztywność stawów.

Co robić?

1. Unikaj stresu

Stres sprawia, że nasze ciało wchodzi w tryb obronny, a gdy utrzymuje się długo wpływa na wiele funkcji narządów. W ramach tej reakcji, nadnercza uwalniają kortyzol (znany również jako hormon stresu). Kortyzol zwiększa retencję płynów. Warto pamiętać o regularnych ćwiczeniach, które skupiają się na spokojnych ruchach, niewielkim wysiłku i oddechu. Na przykład warto ćwiczyć jogę.

2. Ruszaj się


 

W pracy siedzisz lub stoisz wiele godzin? Zbyt długie utrzymywanie jednej pozycji może powodować zatrzymanie wody w organizmie. Aby tego uniknąć, musisz wprawiać swoje ciało w ruch. Może to być siłownia, basen, bieganie lub fitness.

3. Zmień nawyki żywieniowe

Warto zwiększyć spożywanie potraw bogatych w białko, witaminę B6, potas i magnez. Będą to m.in: jaja, makrela, karczochy, buraki, seler, awokado, ananas, morele, figi, szparagi oraz gorzka czekolada. Lepiej jest unikać pokarmów o wysokiej zawartości soli, tj. twarożek, błyskawiczne płatki owsiane, napoje energetyczne, ciasteczka lub owoce w puszkach.

4. Korzystaj z sauny

Według artykułu opublikowanego przez Harvard Medical School, pocenie się niemal natychmiast pomaga w zmniejszeniu obrzęków. A nic tak dobrze nie wygrzewa jak sauna.

5. Wysypiaj się

 

Brak snu przyczynia się do nasilania takich przypadłości jak otyłość, choroby serca, wysokie ciśnienie krwi czy cukrzycę. Naukowcy potwierdzają, że zbyt krótki sen może wpływać na nerki, które mają ogromny wpływ na gospodarkę wodną w organizmie.

Średnio 8 godzin zapewni minimum snu do odpowiedniego wypoczynku. Ale różni ludzie mogą potrzebować go nieco mniej lub więcej. Jeśli budzisz się zmęczony i ciągle jesteś senny prawdopodobnie potrzebujesz więcej snu niż go sobie zapewniasz.
 
Podziel się z innymi!