fot. freepik.com
in ,

Nie wyrzucaj tych saszetek. To prawdziwy skarb w Twoim domu

Silikonowe kulki, zwykle znajdowane w papierowych saszetkach, to nie tylko zwykłe kawałki plastiku. Są one w rzeczywistości silikażelem, czyli żelem krzemionkowym, który ma właściwości osuszające i jest stosowany do usuwania i zapobiegania wilgoci. Dlatego też często znajdziemy je w nowych butach, walizkach czy torbach. Zastosowanie silikażelu jest jednak znacznie szersze niż tylko zabezpieczanie nowych produktów przed wilgocią, dlatego nie warto wyrzucać papierowych torebek z tą substancją.

Zastosowania żelu krzemionkowego

Zaparowane szyby

Żel krzemionkowy może być wykorzystany do osuszania zaparowanych szyb w samochodzie, wystarczy przechowywać w nim kilka saszetek i po problemie.

Elektronika

Może również pomóc w ratowaniu telefonu, który zawilgotniał np. w deszczu lub kiedy wpadł nam do wody. W takim przypadku należy odłożyć go do zamkniętego opakowania razem z kulkami silikażel.

Żel może być również pomocny w ochronie delikatnego, elektronicznego sprzętu przed działaniem wilgoci, takiego jak laptopy czy aparaty fotograficzne.

Fotografie i dokumenty

Silikażel może również chronić papierowe fotografie i dokumenty przed wilgocią. Włożenie torebek z granulkami silikażelu do pudełka ze zdjęciami pozwoli na ochronę fotografii przed żółknięciem i matowieniem oraz pozwoli na dłuższe zachowanie ich koloru i połysku.

Zasada ta dotyczy również przechowywania dokumentów oraz książek, ponadto żel krzemionkowy pozwoli pozbyć się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.

Kosmetyki i narzędzia

Silikażel może być również użyty do osuszania produktów kosmetycznych oraz narzędzi, które nie lubią wilgoci.

Ubrania i ręczniki

Może również pomóc w utrzymaniu suchości ubrań i ręczników, zwłaszcza jeśli mamy problem z wilgocią w domu.

Przemoczone obuwie

Może też pomóc w suszeniu przemoczonego obuwia, wystarczy wrzucić do niego saszetkę z silikażelem.