Silikonowe kulki, zwykle znajdowane w papierowych saszetkach, to nie tylko zwykłe kawałki plastiku. Są one w rzeczywistości silikażelem, czyli żelem krzemionkowym, który ma właściwości osuszające i jest stosowany do usuwania i zapobiegania wilgoci. Dlatego też często znajdziemy je w nowych butach, walizkach czy torbach. Zastosowanie silikażelu jest jednak znacznie szersze niż tylko zabezpieczanie nowych produktów przed wilgocią, dlatego nie warto wyrzucać papierowych torebek z tą substancją.
Zastosowania żelu krzemionkowego
Zaparowane szyby
Żel krzemionkowy może być wykorzystany do osuszania zaparowanych szyb w samochodzie, wystarczy przechowywać w nim kilka saszetek i po problemie.
Elektronika
Może również pomóc w ratowaniu telefonu, który zawilgotniał np. w deszczu lub kiedy wpadł nam do wody. W takim przypadku należy odłożyć go do zamkniętego opakowania razem z kulkami silikażel.
Żel może być również pomocny w ochronie delikatnego, elektronicznego sprzętu przed działaniem wilgoci, takiego jak laptopy czy aparaty fotograficzne.
Fotografie i dokumenty
Silikażel może również chronić papierowe fotografie i dokumenty przed wilgocią. Włożenie torebek z granulkami silikażelu do pudełka ze zdjęciami pozwoli na ochronę fotografii przed żółknięciem i matowieniem oraz pozwoli na dłuższe zachowanie ich koloru i połysku.
Zasada ta dotyczy również przechowywania dokumentów oraz książek, ponadto żel krzemionkowy pozwoli pozbyć się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.
Kosmetyki i narzędzia
Silikażel może być również użyty do osuszania produktów kosmetycznych oraz narzędzi, które nie lubią wilgoci.
Ubrania i ręczniki
Może również pomóc w utrzymaniu suchości ubrań i ręczników, zwłaszcza jeśli mamy problem z wilgocią w domu.
Przemoczone obuwie
Może też pomóc w suszeniu przemoczonego obuwia, wystarczy wrzucić do niego saszetkę z silikażelem.