in ,

Jak wyglądają pensje w kościele? Wiemy, ile zarabiają księża, gosposie i organiści – szczęka opada.

Kościół to miejsce, w którym wierni przychodzą na spotkanie z Bogiem, ale to także miejsce pracy, które wiąże się z przychodem. Z pewnością każdy zastanawiał się przynajmniej raz w życiu, ile tak naprawdę zarabia ksiądz.

Okazuje się, że dzięki Super Expressowi pensje księży, gosposi, proboszczów czy organistów nie są już żadną tajemnicą, a fakty, które zostały odkryte, niektórych mogą bardzo zaskoczyć.

Zarobki w kościele

To, ile zarabia się w kościele, zależy od tego, jaką pełni się funkcję. Inna jest pensja gosposi, a inna organisty czy księdza. Portal Se.pl przyjrzał się temu i podzielił z nami zdobytymi informacjami.

Kościelny, który musi wypełniać całą masę obowiązków, miesięcznie zarabia około 2600 złotych. Średnia pensja organisty to około 1500 złotych, ale należy zaznaczyć, że pracują oni na cały etat, więc pensja ta może się różnić, a to jak się różni, zależy od wielkości parafii. Gosposie dbające o plebanię zarabiają średnio około 2 tysięcy złotych, choć i to nie jest takie oczywiste i ich pensje mogą być różne.

No dobrze, a ile zarabiają księża? Tu stawki również mogą się różnić. Trzeba wziąć pod uwagę ilość wiernych, pozycję czy, podobnie jak w przypadku organistów, wielkość parafii. Jak podaje Se.pl ksiądz zarabia nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, choć w przypadku księdza, który dopiero zaczyna swoją służbę może to być i zaledwie 800 złotych.

Gazeta Krakowska podała, że pensja proboszcza w Krakowie wynosi ponad 10 tysięcy złotych.

Podziel się tymi ciekawymi informacjami z innymi!

źródło: se.pl