fot. KPP Złotów
in

Takim samochodem chciała dojechać do pracy. Spotkała ją surowa kara – 3000zł mandatu!

Złotowscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazd, który miał oblodzone i zaparowane wszystkie szyby. Właścicielka pojazdu, która twierdziła, że śpieszyła się do pracy, nie spodziewała się, że jej pośpiech będzie tak drogi. Otrzymała bowiem mandat w wysokości 3 tysięcy złotych za nieodśnieżenie samochodu.

Ogromne mandaty za nieodpowiednie przygotowanie pojazdu do jazdy

Nowelizacja kodeksu drogowego i taryfikatora mandatów surowo karze nieodpowiednie przygotowanie pojazdu do jazdy, w tym zarówno zamarznięte szyby, jak i zaśnieżone i zmrożone tablice rejestracyjne czy reflektory, które mogą zagrażać bezpieczeństwu na drodze.

Właśnie taki los spotkał jedną z kobiet z Wielkopolski, która została zatrzymana przez policjantów do kontroli drogowej. Mieszkanka Złotowa śpieszyła się, by dotrzeć na czas do pracy i nie odśnieżyła szyb samochodu. Zdjęcie pokazuje, że tylko niewielki fragment szyby został oczyszczony, co znacznie ograniczało pole widzenia kierowcy. Nie przekonujące tłumaczenie, że spieszyła się do pracy, nie zmieniło decyzji funkcjonariuszy, którzy ukarali ją mandatem w wysokości 3 tysięcy złotych.

„Siedząca za kierownicą kobieta tłumaczyła, że nie odśnieżyła przedniej szyby, gdyż nie miała czym zeskrobać lodu i spieszyła się do pracy. Przypominamy wszystkim kierowcom, że zgodnie z art. 66 PRD pojazd uczęszczający w ruchu ma być tak utrzymany by korzystanie z niego: nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, zapewniało dostateczne pole widzenia. Za nieprzestrzeganie tych zasad, grozi kara grzywny w wysokości do 3000 złotych” – zaznacza policja.

O tym powinieneś wiedzieć

Zimowe warunki drogowe mogą prowadzić do wielu niebezpieczeństw na drodze. W kodeksie drogowym znajdziemy szereg przewinień, za które grożą mandaty. Oddalenie się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu, jest szczególnie niebezpieczne w zimie i może skutkować mandatem w wysokości 50 złotych. Pozostawienie pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym również jest niebezpieczne i grozi mandatem w wysokości 100 zł. Natomiast używanie pojazdu w sposób powodujący uciążliwości, takie jak nadmierny hałas, może skutkować mandatem w wysokości 300 złotych.

Pamiętajmy o tym, by zawsze dostosować swoje zachowanie na drodze do panujących warunków i być odpowiedzialnym kierowcą.

Źródło: o2.pl, KPP Złotów