in

Zła informacja dla Polaków wybierających się na wakacje. Pojawiły się nowe zakazy.

Tegoroczny urlop nad Morzem Bałtyckim dla wielu Polaków stoi pod znakiem zapytania. Wciąż pojawiają się nowe informacje na temat zamkniętych kąpielisk.

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiła się aktualizacja sytuacji. Wiemy, gdzie na obecną chwilę obowiązują zakazy.

Wakacje nad Bałtykiem – gdzie lepiej nie jechać?

Kto z nas nie lubi wypocząć nad ciepłym morzem i słuchać szumu fal? Nie ma wątpliwości co do tego, że to wspaniały plan na wakacje. Niestety, zamknięte zostały kolejne kąpieliska. Wszystko z powodu sinic. Sanepid na bieżąco bada sytuację tak, aby wszystkie dostępne miejsca były bezpieczne.

Zakwit sinic spowodował zamknięcie czterech kąpielisk. Turyści mogą zapomnieć o korzystaniu z następujących destynacji (dane z dnia 17-08-2020):
– Mechelinki, pow. pucki, woj. pomorskie
– Gdynia Babie Doły
– Sopot-K22
– Sztutowo

Każdy, kto zamierza wybrać się nad morze, powinien sprawdzić, jak ma się sytuacja w danym momencie. Główny Inspektorat Sanitarny na bieżąco informuje o nowych zmianach, jakie się pojawiają.

Czym są sinice?

Sinice, inaczej cyjanobakterie, są spotykane przeważnie w morskiej wodzie. Wyglądają one jak glony, choć nimi nie są. Jak je odróżnić? Tam, gdzie mamy do czynienia z sinicami, woda ma inny kolor. Zależy on od zakwitu i światła padającego na wodę. Zazwyczaj mowa tu o barwach zielonych, szarych i niebieskich.

Poza tym należy zwrócić uwagę na nieprzyjemny, charakterystyczny zapach informujący nas o tym, że mamy do czynienia z sinicami. Kąpieliska, w których się one pojawiają, zamykane są natychmiast.

Źródło: sk.gis.gov.pl