Palenie na balkonach stało się tematem gorących dyskusji w Polsce. Wiele osób zastanawia się, czy można palić na balkonie swojego mieszkania, czy też grozi za to mandat. Oto najnowsze informacje na ten temat oraz inne zasady dotyczące użytkowania balkonów.
Czy zakaz palenia na balkonach obowiązuje w Polsce?
Na chwilę obecną, w Polsce nie obowiązuje zakaz palenia papierosów na balkonach. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe w większości przypadków nie wprowadzają takiego zakazu z powodu braku jasnych podstaw prawnych. Oznacza to, że palenie papierosów i e-papierosów na balkonie lub w oknie nie jest niezgodne z prawem.
Petycja o zakaz palenia na balkonach
Mimo braku ogólnokrajowego zakazu, pojawiła się petycja dotycząca wprowadzenia zakazu palenia papierosów i e-papierosów na balkonach oraz w oknach budynków wielorodzinnych. Petycja wpłynęła do Kancelarii Ministerstwa Zdrowia 5 maja 2024 roku i wywołała spore kontrowersje.
Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, odniosła się do pomysłu wprowadzenia zakazu palenia na balkonach. „Mamy tu do czynienia z dwoma wartościami – zdrowiem własnym i innych oraz wolnością” – podkreśliła podczas konferencji prasowej.
Dodała jednak, że zakaz ten wydaje się być zbyt radykalnym i trudnym do wprowadzenia rozwiązaniem. – „Wydaje mi się, że jest to zbyt radykalne. Wydaje mi się to bardzo skomplikowane. Nie jestem przekonana, czy jest to możliwe do wprowadzenia”
Jednocześnie, minister Leszczyna zauważyła, że bardziej realny wydaje się zakaz dotyczący e-papierosów, które nie zawierają nikotyny, z myślą o ochronie dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Minister wyraziła nadzieję na szybkie przeforsowanie tego projektu.
Czego nie wolno robić na balkonie?
Chociaż palenie na balkonach nie jest zakazane, istnieją inne ograniczenia dotyczące użytkowania balkonów. Prawo jasno określa, że na balkonie nie można robić dwóch rzeczy:
- Palenie grilla – przepisy przeciwpożarowe zakazują używania grilli na balkonach. Złamanie tego zakazu może grozić mandatem oraz ryzykiem pożaru.
- Opalanie się nago – zgodnie z artykułem 140 Kodeksu Wykroczeń, nieobyczajny wybryk podlega karze. Opalanie się nago na balkonie może zostać uznane za taki czyn i skutkować grzywną do 1500 zł.
Regulaminy spółdzielni mieszkaniowych
Warto również pamiętać, że każda spółdzielnia mieszkaniowa może mieć własny regulamin, który precyzuje, co można, a czego nie można robić na balkonie. Przykładowe zakazy obejmują:
- Wyrzucanie przez balkon śmieci, petów, odpadków itp.
- Przechowywanie na balkonie przedmiotów szpecących budynek.
- Malowanie ściany budynku przylegającej do balkonu bez zgody spółdzielni.
- Palenie i picie alkoholu na balkonie.