in

Wielkie zmiany z dniem 1 lutego. Rząd postawił na swoim.

Od 1 lutego 2022 r. Polaków zaczną obowiązywać nowe przepisy związane z zakazem handlu. Spowodują one, że sieci handlowe nie będą funkcjonować w niedziele. Otwarte będą mogły być tylko te punkty, których przychody przynajmniej w 40 proc. pochodzą z usług pocztowych.

Zmiany w zakazie handlu

Lada moment nastąpi prawdziwa rewolucja. Sklepy, które działały mimo obowiązujących do tej pory zakazów, będą mogły zapomnieć o omijaniu przepisów. Do tej pory wystarczył sposób na „placówkę pocztową”. To jednak już koniec. Rząd zdecydował się na radykalne kroki.

30 stycznia będziemy mieli do czynienia z ostatnią taką niedzielą handlową. Po tym czasie wejdą w życie nowe przepisy. Otwarte będą mogły być tylko te punkty, które notują co najmniej 40 proc. przychodów z usług pocztowych. Jest to praktycznie niewykonalne w przypadku sieci handlowych.

Po zmianie przepisów możemy zapomnieć o zakupach w supermarkecie w niedziele. Otwarte za to będą m.in. punkty Żabka Polska oraz Carrefour Express. Jak to możliwe? Związane jest to z tym, że sklepy te działają na zasadach franczyzy, co w praktyce oznacza, że w niedziele za kasą będzie stał właściciel sklepu.

„W ramach obowiązujących przepisów możliwe jest wsparcie franczyzobiorcy przez inne osoby, w tym wybranych członków rodziny (m.in. małżonka i dzieci franczyzobiorcy). Jeżeli franczyzobiorcy będą uprawnieni do otwarcia sklepu na podstawie innych wyłączeń, np. dla punktów, których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, to skorzystają z nich indywidualnie” – poinformowało TVN24.pl biuro prasowe Żabka Polska.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: TVN24.pl, o2.pl