in

Dziś o północy wejdzie w życie nowy zakaz. Wielu Polaków wpadnie w szał, nie ma odwrotu

Rząd ogłosił właśnie zakaz lotów do Wielkiej Brytanii. Nowe rozporządzenie zacznie obowiązywać w nocy z poniedziałku 21 grudnia na wtorek 22 grudnia. Wszystko przez niepokojącą sytuację epidemiologiczną, a mianowicie odkrycie nowego szczepu koronawirusa na Wyspach.

Zakaz lotów do Wielkiej Brytanii

„W związku z wykryciem na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej nowej odmiany wirusa SARS-CoV-2 istnieje konieczność ograniczenia ryzyka transmisji tej odmiany wirusa poprzez skorzystanie z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego” – czytamy w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów.

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii mają powody do zmartwień. Ci, którzy planowali spędzenie świąt Bożego Narodzenia z bliskimi, będą musieli pogodzić się z tym, że w tym roku nie dojdzie to do skutku.

Nowe rozporządzenie zakłada wprowadzenie zakazu wykonywania na polskich lotniskach i lądowiskach wpisanych do odpowiednich ewidencji lądowania cywilnych samolotów przewożących pasażerów „wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium Zjednoczonego Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej”. Będzie ono obowiązywało do 6 stycznia 2021 roku.

Poza tym możemy do 6 stycznia możemy spodziewać się zakazu lotów do innych dziesięciu państw: Stanów Zjednoczonych (z wyjątkiem stanów Nowy Jork i Illinois), Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry oraz Gruzji.

Nie uwzględnia się w tym zakazie państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, strefy Schengen, co według autorów projektu, „ma na celu urzeczywistnienie zasady swobodnego przepływu osób w ramach tych obszarów”.

Zakaz nie będzie dotyczył także tych krajów, które zobowiązały się wprowadzić rozwiązania gwarantujące, że na pokładzie samolotu znajdą się tylko pasażerowie, których wynik testu na COVID-19 okazał się być negatywny.

Nowe rozporządzenie nie będzie obejmowało także lotów wykonywanych na zlecenie prezesa Rady Ministrów, realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej czy wojsk obcych oraz wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: Interia/Wirtualna Polska