fot. freepik, tiktok/alex.boe.balex
in

Tak ginekolog potraktował 27-latkę, która jest jeszcze dziewicą. „Już nigdy tam nie wrócę”

Młoda TikTokerka, @alex.boe.balex, opowiedziała swoją historię na TikToku, w której opisała swoje przykre doświadczenie podczas wizyty u ginekologa. Alex przyznała, że przyszła na wizytę w celu wykonania rutynowej cytologii, a ginekolog zaczął zadawać mnóstwo pytań i zareagował negatywnie na informację, że 27-latka nie jest i nigdy nie była aktywna seksualnie. TikTokerka zakończyła swoje wideo słowami „i dlatego już nigdy tam nie wrócę”.

Tak ginekolog potraktował pacjentkę

Alex poszła na wizytę w celu wykonania rutynowej cytologii. Ginekolog zadał jej szereg pytań dotyczących aktywności seksualnej, na które Alex odpowiedziała negatywnie.

„Czy jesteś aktywna seksualnie? Czy kiedykolwiek byłaś aktywna seksualnie? Czy stosujesz antykoncepcję hormonalną?” – na te pytania Alex odpowiedziała przecząco. Ginekolog był zdumiony tym, co usłyszał i zapytał się pacjentki „dlaczego?”, co ją totalnie zszokowało.

Lekarz widząc reakcje młodej kobiety, zaczął się tłumaczyć, mówiąc, że ma ona przecież już 27 lat. „Może jest jakiś powód, dla którego jeszcze tego nie robiłaś? Chciałabyś o tym porozmawiać? Może to z powodu antykoncepcji?” – dopytywał dalej ginekolog.

Alex ucięła wszystkie pytania, stwierdzając krótko, że po prostu chciała zrobić cytologię i mieć to z głowy. W jednym z komentarzy pod filmikiem przyznała, że po prostu nie znalazła dotychczas mężczyzny, z którym chciałaby pójść do łóżka. Dodała, że ten powód nie wydaje się wystarczająco dobrym wytłumaczeniem dla zachowania wstrzemięźliwości seksualnej według niektórych osób.

Internauci zareagowali na historię Alex. Wielu z nich wyraziło swoją solidarność z młodą kobietą i współczucie z powodu sposobu, w jaki została potraktowana przez lekarza. Niektórzy opisali również swoje własne przeżycia za drzwiami gabinetu ginekologicznego, co pokazuje, że doświadczenie Alex nie jest odosobnione. Wiele osób skomentowało, że takie zachowanie lekarzy jest niedopuszczalne i powinno być skrytykowane.

„Przeżyłam ostatnio to samo. To dla mnie kwestia związana z wiarą, ale lekarze wciąż tego nie rozumieją”.

„Kiedy miałam 18 lat, lekarz sześciokrotnie w czasie wizyty zapytał mnie, czy jestem aktywna seksualnie, za każdym razem inaczej formułując pytanie”

„Mój ginekolog też mi nie wierzył, powiedział coś w stylu: ok, ale pamiętaj, że okłamywanie mnie może nieść za sobą konsekwencje”.

„Chciałam, żeby wykonali cytologię, ale mi odmówili, bo nie jestem aktywna seksualnie. Po co więc chodzić do ginekologa?”
– tak opisały internautki swoje doświadczenia z ginekologiem.

@alex.boe.balex And this is why I never went back… #gyno #gynecologist ♬ original sound – Alex K

Czy cytologia jest konieczna dla osób nieaktywnych seksualnie?

Internauci, komentujący historię Alex, byli podzieleni co do potrzeby wykonania cytologii przez kobiety, które nie są aktywne seksualnie. Niektórzy twierdzili, że w takim przypadku nie jest to konieczne, jednak Alex odpowiadała, że po 25. roku życia jest to niezbędne dla kontroli stanu szyjki macicy.

Cytologia jest podstawowym badaniem profilaktycznym w kierunku raka szyjki macicy. Głównym czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworu jest infekcja wirusem HPV, jednak nie jest to jedyny czynnik. Inne czynniki ryzyka to duża liczba partnerów seksualnych, wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego, duża liczba porodów czy palenie papierosów. Cytologia nie tylko pozwala na wykrycie raka, ale również na kontrolę nadżerek tarczy szyjki macicy czy diagnostykę stanu nabłonka pochwy.

Źródło: abczdrowie.pl