fot. Dall-e
in

Kot często ociera się o Twoje nogi? – W życiu nie doszłabym, dlaczego on to robi!

Miłośnicy kotów, doskonale zdają sobie sprawę, że zwierzęta ta zdecydowanie odróżniają się od psów.

Można śmiało powiedzieć, że są bardziej tajemnicze, gdyż ich zachowania nie są tak proste, jak w przypadku innych czworonogów. Kot nie skacze z radości na Twój widok, nie macha ogonem gdy się cieszy – a mimo wszystko daje Ci wiele znaków, świadczących o jego zaufaniu czy miłości. Wystarczy, że zwrócisz na nie większą uwagę, a następnie przeczytasz to, co napisaliśmy poniżej.

8 sygnałów, które wysyła Ci Twój kot

To zbiór kilku, najważniejszych zachowań futrzaków, dzięki którym jeszcze lepiej zrozumiesz swojego kota.

1) Koty skaczą i biegają!

Tak, to prawda, ale choć ich zachowanie może nam wydawać się dziwne, w praktyce okazuje się, iż zwierzęta te potrzebują aktywności fizycznej. Ich skakanie po meblach, czy bieganie w koło po podłodze stanowi dla nich ćwiczenia, które poprawiają nie tylko kondycję, ale również samopoczucie.

2) Futrzaki ocierają się swoim ciałem.

Koty bardzo często ocierają się zarówno o meble, jak i nogi ludzi. Jeśli więc Twój przyjaciel tak robi, jest to informacja, że oznacza Cię swoim zapachem, co z kolei sugeruje, iż mocno Ci ufa i traktuję Cię jak swojego Pana.

3) Stroszą i stawiają uszy.

Jeśli widzisz, że Twój kot stroszy uszy, zwykle jest to sygnałem do tego, że coś wywołało w nim uczucie lęku czy niepokoju. Wówczas najlepiej zostawić go w spokoju, w przeciwnym razie zwierzę może zacząć uciekać, miauczeć a nawet rzucić się do ataku.

4) Mrrrrrrrrrruczą.

Koty mruczą – to wiedzą niemalże wszyscy. Powodów takiej sytuacji może być jednak wiele. Zwykle oznacza to zadowolenie z sytuacji, jednak w pewnych wyjątkach, mruk zwierzęcia powiązany jest z jego brakiem poczucia bezpieczeństwa. Naukowcy sugerują, że podobnie jak na ludzi, tak i na same koty mruczenie działa kojąco. Warto jednak pamiętać, że kiedy kot mruczy leżąc na Tobie, z pewnością jest mu przyjemnie i miło.

5) Wylegują się na plecach.

Koty bardzo rzadko kładą się przed człowiekiem na plecach. Pozycja ta oznacza całkowite poddanie się człowiekowi i maksymalne zaufanie oraz poczucie bezpieczeństwa. Jeśli więc Twój futrzak wyleguje się przed Tobą na plecach, możesz być pewien, że darzy Cię ogromnym uczuciem i zaufaniem.

6) Patrzą w oczy.

Patrzenie w oczy jest oznaką silnej więzi, która Was łączy. Zwierzę takie jak kot, o mocno indywidualnym podejściu i chodzeniu własnymi ścieżkami, pokazuje Ci w ten sposób, że jesteś jego prawdziwym przyjacielem, partnerem, kimś ważnym. Dlatego doceń, jeśli twój futrzak tak robi.

7) Zasypiają na klatce piersiowej.

Leżenie na klatce piersiowej, jest dla kota wyjątkowo przyjemne. Przede wszystkim dlatego, że zwierzęta lubią czuć ludzkie ciepło i bicie serca. Choć doskonale wiemy, że pozycja z kotem na piersi nie należy do Twoich ulubionych, zwierzę traktuje ją jako oznakę przyjaźni i miłości do Ciebie.

8) Otwierają śmiesznie pyszczki.

Koty czasami otwierają pyszczki bez wyraźnego powodu. Przynajmniej, tak wydaje się Tobie, gdyż one doskonale wiedzą, co robią. Okazuje się, że są zapachy, których kot nie jest w stanie zidentyfikować samym nosem. W takich sytuacjach, właśnie otworzenie pyszczka pozwala mu na rozróżnienie i określenie konkretnego zapachu.