in

Para kupiła starą miskę za grosze na wyprzedaży garażowej. To, co dostrzegli na jej spodzie, zwaliło ich z nóg.

Pewne małżeństwo z Nowego Jorku, stało się właścicielami prawdziwego skarbu, nawet o tym nie wiedząc. Kilka lat temu spacerowali po okolicy i na jednym z osiedli natknęli się na wyprzedaż garażową.

Właściciele domu przenieśli się do innego miasta i postanowili sprzedać wszystko, co było im niepotrzebne. Uwagę małżonków przyciągnęła między innymi niestandardowa miska ozdobiona ciekawym ornamentem. W rezultacie tę małą porcelanową miskę kupili za jedyne trzy dolary.

Mąż i żona nie przywiązywali wagi do zakupu i przez kilka lat miska po prostu ozdabiała kominek. Kto wie, ile stałaby na półce, ale para jakimś cudem trafiła na program w telewizji, który mówił o przedmiotach kolekcjonerskich, w tym porcelanowych wazonach i miskach. Potem przypomnieli sobie o swojej misce i postanowili ją dogłębnie sprawdzić.

Bez większej nadziei para zbadała miskę i znalazła na jej dnie ledwo zauważalne piętno podobne do tych wymienionych w programie. Para wybrała się z nią do antykwariusza, a jego diagnoza przekroczyła ich najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że miska jest nie tylko droga, ale bardzo bardzo droga. Pochodzi z dynastii Song, która rządziła w Chinach około tysiąca lat temu.

 
Według wstępnych szacunków cena tej miski wynosiła 300 000 USD. Ale dokładniejsza analiza ujawniła prawdziwą wyjątkowość tego przedmiotu. Miska została wystawiona na słynnej aukcji Sotheby, w wyniku czego trafiła pod młotek za fantastyczną kwotę: 2 225 000 $!

To po prostu niewiarygodne, że tak skarb został kupiony za grosze podczas zwyczajnej sprzedaży w garażu. Najwyraźniej dawni właściciele odziedziczyli miskę od ekscentrycznego krewnego i nikt nawet nie podejrzewał jej prawdziwej wartości.
 
Podziel się tymi wyjątkowymi wiadomościami ze znajomymi, niech będą bardziej uważni na antyki.

Źródło: cnbc.com, Sothebys.com