in ,

11 oznak, że od tej osoby należy trzymać się jak najdalej – Dla własnego dobra!

Większość z nas zakłada, że ludzie są z natury dobrzy, mają dobre serca i chcą dla innych jak najlepiej.

Ale doświadczenia własne i innych pokazują mam, że nie brakuje osób złośliwych i mściwych, wrogo nastawionych i agresywnych. Ludzi nie mających oporów by krzywdzić innych.

Bardzo często największe niebezpieczeństwo polega na tym, że są podstępnymi manipulatorami i nie zawsze ich postawa jest od początku oczywista. Pozwalają nam wejść ze sobą w relację, z której nie potrafimy się wyplątać, co zresztą skwapliwie wykorzystują narażając nas na stres i frustrację.

Zdaniem psychologów aż 1 jedna na 25 osób ma zaburzenia socjopatyczne.

Na jakie sygnały ostrzegawcze zwrócić uwagę by nie wplątywać się w relację z taką osobą?

1. Przekręcanie faktów

Mistrz w odwracaniu kota ogonem. Manipuluje faktami, podkreśla to, co przemawia za jej/jego racją i jest w tym tak pewny i uparty, że zaczynasz wątpić w to, co słyszysz lub widzisz. Wydaje Ci się aż niemożliwe, żeby ktoś był tak przekonujący nie mówiąc prawdy.

2. Milczenie

Socjopata wykorzystuje milczenie do manipulacji. Jeśli czuje, że nie ma argumentów, lub może zdradzić prawdę, lub nie wie ile wiesz milknie, czym odwraca uwagę od problemu. Separuje się, nie odpowiada, nie pisze i nie dzwoni. Ale zachowuje czujność, sprawdza informacje, by wykorzystać je do swoich celów.

3. Wprowadzanie w błąd

Znakomicie wychwytuje słabe punkty przeciwnika. Wprowadza w błąd, posługuje się półprawdami by zasiać wątpliwość, smutek, strach czy niepewność, zależnie od tego czego potrzebuje.

4. Kłamstwa

Półprawd i oczywistych nieprawdziwych informacji używa do określonych celów. Dzięki nim jest tym, za kogo chce się podawać i konstruuje rzeczywistość na własne potrzeby.

5. Brak poczucia winy

Nie wie co to wyrzuty sumienia czy poczucie winy. Im bardziej ufna ofiara tym mniej ma skrupułów. Bez mrugnięcia okiem wbije Ci nóż w plecy.

6. Brak poczucia odpowiedzialności
 
Nie martwi się konsekwencjami swoich czynów, nie przejmuje tym, że rani i krzywdzi.
 

 
7. Manipulowanie
 
Socjopata sprawi, że to Ty poczujesz się winny i odpowiedzialny za zaistniałą sytuację, którą on wykreował swoimi kłamstwami i złymi motywami.
 

 
8. Fałsz
 
Napawa się Twoimi niepowodzeniami dając Ci początkowo poczucie, że Cię rozumie i współczuje. Nie potrafi jednak grać zbyt długo. Twoje kłopoty po prostu go nie obchodzą. Powinieneś być na to wyczulony.
 

 
9. Złodziej czasu
 
Im więcej poświęcasz czasu jemu, a mniej własnemu życiu, tym lepiej. Będzie zajmować Cię błahostkami, zabierać Twój czas, izolować Cię od innych, szczególnie tych, którzy go nie lubią i mogliby otworzyć Ci oczy.
 

 
10. Podwójne życie
 
Często nie jesteś jedyną osoba, którą się zabawia. Jeśli w jej/jego życiu są sfery, w które nie wolno Ci wchodzić, to być może tam kryje się kolejna ofiara jego manipulacji. Taką sferą może być, praca, dom lub częste wyjazdy.
 

 
11. Kontrola
 
Zadba o to byś Ty niewiele wiedział o jego prawdziwym życiu, ale roztoczy pełną kontrolę nad Twoim.
 
Uważaj na to, kogo obdarzasz swoim zaufaniem!
 

 
Warto podzielić się tym artykułem ze znajomymi.