fot. ilustracyjna: freepik
in

Za to nie dostaniesz rozgrzeszenia. Lepiej wiedzieć przed spowiedzią

Czas Adwentu to dla wierzących idealna pora na spowiedź i rozmyślania nad swoim postępowaniem. Czy jednak, idąc do spowiedzi, zawsze możemy spodziewać się rozgrzeszenia? Nie!

W jakich przypadkach duchowny nam go nie udzieli? Znamy szczegóły.

Grzechy, przez które nie dostaniesz rozgrzeszenia

– Ksiądz nie udzieli rozgrzeszenia osobie, która współprowadzi gospodarstwo domowe z partnerem bez zawarcia związku małżeńskiego. Żeby rozgrzeszenie zostało udzielone, spowiadający się musiałby zadeklarować chęć wyprowadzki od razu po spowiedzi.

– Ksiądz nie rozgrzeszy także osoby, która jest w związku po rozwodzie cywilnym. Warto podkreślić, że w kościele katolickim nie ma mowy o rozwodach.

– Oprócz tego duchowny nie udzieli rozgrzeszenia tym, którzy znieważają Najświętszy Sakrament, np. przyjmują go bez spowiedzi.

– Kobiety, które zdecydowały się na aborcję, mogą dostać rozgrzeszenie od biskupa, a oprócz tego od dominikanów i franciszkanów.

– Jeśli ktoś zdecyduje się na apostazję, czyli porzuci wiarę religijną, a potem pójdzie się wyspowiadać, może liczyć na rozgrzeszenie tylko u biskupa.

– Również sam ksiądz może nie dostać rozgrzeszenia, np. gdy zdradzi tajemnicę spowiedzi któregoś z parafian. Rozgrzeszyć duchownego może wtedy jedynie Stolica Apostolska.

– O rozgrzeszeniu może zapomnieć ksiądz lub zakonnica, która miała w planach zawarcie związku małżeńskiego.

– Rozgrzeszenia nie dostaną także ci, którzy nie żałują swoich grzechów.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: onet.pl, o2.pl