in

O ile więcej Polacy będą zarabiać w 2022 roku? Kolosalne zmiany, rząd podniesie płace!

Polacy mogą mieć powody do radości? Jak się okazuje, w 2022 roku płaca minimalna będzie wyższa o 200 zł. Tak zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów. Znamy szczegóły.

Wzrost płacy minimalnej

Już za rok możemy spodziewać się wzrostu płacy minimalnej. Na obecny moment wynosi ona 2800 zł, a w 2022 roku ma to być 3000 zł brutto, czyli będzie wyższa o 7,1%. Minimalna stawka za godzinę będzie wynosić minimum 19,60 zł.

Jak wynika z szacunków ustawodawcy, pracodawcy będą płacić podwyżkę ok. 5,2 mld zł, jeśli chodzi o małe i średnie firmy, a przedsiębiorstwa, które zaliczają się do największych zapłacą z powodu wzrostu pensji ok. 789 mln zł.

Jaką najmniejszą kwotę dostaną na rękę pracownicy? Obecnie „na czysto” jest to 2061 zł, a już od 1 stycznia będzie to 2202 zł netto.

„Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych, podnosząc dochody pracowników wymagających szczególnej ochrony, zwłaszcza w czasie kryzysu wywołanego pandemią. Oceniając wpływ podwyższenia kwoty minimalnego wynagrodzenia na finanse gospodarstw domowych, można założyć, że wzrost płacy minimalnej wpłynie pozytywnie na sytuację dochodową osób pracujących. – pisze OSR”

Po wejściu Polskie Ładu plany rządu to m.in. wzrost kwoty wolnej od PIT do 30 tys. zł, co oznacza, że osoby, które zarabiają kwotę minimalną będą praktycznie zwolnione z obowiązku płacenia podatku.

Rząd zajął się udostępnieniem kalkulatora, dzięki któremu można sprawdzić, jak pensja pracownika ulegnie zmianie dzięki Polskiemu Ładowi. Pracownik, który zarabia obecnie 3 tys. zł brutto, ma zarabiać 2355,72 zł na rękę, czyli o 153 zł więcej niż na ten moment.

Co o tym sądzicie? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: PAP