in

Wzrost opłat wyczyści portfele Polaków – na co trzeba przygotować się w 2021 roku?

W 2021 roku Polacy mogą spodziewać się wyższych opłat za utrzymanie mieszkania. Dotyczy to rachunków za prąd i wywóz śmieci, ale to nie wszystko. Każdy powinien wiedzieć, o czym mowa.

Właściciele mieszkań nie mają powodów do radości. To, co się będzie działo już od przyszłego roku, wyczyści ich portfele. Podrożeje prąd, ogrzewanie, rachunki za wywóz śmieci i woda.

Pandemia koronawirusa również przyczynia się do wzrostu kosztów życia. Więcej czasu spędzamy w domu i tym samym generujemy większe koszty, których wcześniej nie mieliśmy.

W 2020 przeciętna kwota, jaką rodzina płaciła za utrzymywanie mieszkania, była o 56 zł większa niż w 2019 roku. Wzrost ten wynosi ok. 7%.

Jak możemy dowiedzieć się ze statystyk, koszty utrzymania mieszkania, w którym są trzy osoby, wyniosły w listopadzie około 968 zł. Jest to skutek drożejącego prądu (12%) i opłat za wywóz śmieci (które w tym roku wzrosły o ponad 50%).

W 2021 roku nie będzie lepiej. Dojdzie do ponownego wzrostu kosztów wywozu śmieci, o czym zadecydują gminy. W Warszawie będzie to spowodowane przebudowaniem systemu i uzależnieniem kosztów od zużycia wody.

Warto podkreślić, że w Polsce usługi wywozu śmieci drożeją najszybciej w całej Europie.

Możemy zatem spodziewać się w 2021 roku podwyżek cen za wywóz śmieci, za prąd (o kilkanaście procent), podatku od nieruchomości, kosztów za garaż, metr mieszkania i grunt pod budynkiem. Przypuszcza się, że opłata ta wyniesie ok. 4% więcej, niż w poprzednim roku.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło:finanse.wp.pl