in

PILNE: surowe kary dla właścicieli psów. Nowe rozporządzenie lada moment wejdzie w życie.

Właściciele psów muszą mieć się na baczności. Jak się okazuje, od kwietnia 2021 roku wchodzi w życie nowe rozporządzenie. Warto zdawać sobie z tego sprawę – mandaty są naprawdę wysokie!

O czym mowa? Znamy szczegóły!

Wysokie mandaty dla właścicieli zwierząt

10 kwietnia ma wejść w życie nowe rozporządzenie dotyczące zmian w wysokości grzywien za pewne z wykroczeń. Chodzi głównie o niepilnowanie swoich pupili i niezabezpieczanie ich.

„Psy w miejscach publicznych muszą być zawsze pod opieką człowieka i być wyprowadzane na smyczy, nawet jeśli właściciel zna psychikę swojego podopiecznego i potrafi wymóc na nim bezwzględne posłuszeństwo. To tylko zwierzę i nigdy nie można do końca przewidzieć, jak w danej sytuacji się zachowa.” – zaznacza Kamila Siedlarz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Żorach w rozmowie z portalem money.pl.

Policjanci zapowiedzieli także kary dla przewoźników i osób, które zarządzają posesjami.

500 zł mandatu za spuszczenie psa ze smyczy?

Wychodząc z psem na spacer, musimy go pilnować. Za niestaranie się w tej kwestii grożą nam mandaty do 250 złotych. Mowa o przypadkach, gdzie pies jest łagodny, ale biega poza ogrodzeniem domu lub w miejscu publicznym.

Gorzej mają osoby, których pupile stwarzają zagrożenie dla życia czy też zdrowia ludzi. W przypadku takich właścicieli mandaty mogą wynosić nawet 500 zł. Chodzi o osoby, które mają psy rasy niebezpiecznej bez wymaganego zezwolenia lub takie, które wyprowadzają pupila na spacer bez kagańca. Dotyczy to także osób przewożących zwierzęta środkami transportu publicznego.

Warto podkreślić przy tym, że za „niebezpieczne” uchodzą nie tylko amstaffy czy też dobermany. Jak się okazuje, za 60 proc. pogryzień dzieci w naszym kraju odpowiadają… kundle.

Co o tym sądzicie? Dajcie znać w komentarzu!

Źródła: biznes.radiozet.pl, www.fakt.pl