fot. Policja Dolnośląska
in ,

Wybrali się na grzyby całą grupą. Nie przewidzieli jednego.

Grupa grzybiarzy z okolic Wałbrzycha postanowiła udać się na grzyby do lasu w okolicach Bolesławca w województwie dolnośląskim. Nie spodziewali się jednak, że będą zmuszeni do tego, by zadzwonić po funkcjonariuszy policji.

Ta przygoda z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci i może być przestrogą dla innych. Co takiego stało się podczas wyprawy?

O tym trzeba pamiętać

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Kruszynie dostali informację o tym, że grzybiarze zgubili się w lesie. W miniony czwartek, około południa, pewna kobieta przekazała funkcjonariuszom, że 75-letni mężczyzna zaginął i nie miał przy sobie telefonu. Całe szczęście, senior szybko się odnalazł dzięki znajomości terenu przez dzielnicowego.

Już następnego dnia pojawiło się kolejne zgłoszenie. Grupa grzybiarzy-amatorów udała się z Wałbrzycha na teren powiatu bolesławieckiego i po jakimś czasie nie wiedziała już, którędy wrócić. Jak się okazało, wśród osób, które się zgubiły, były też osoby chorujące na cukrzycę. Ostatecznie wszystkich udało się odnaleźć i bezpiecznie odwieźć na parking.

Co robić, aby nie dopuścić do tego typu sytuacji? Warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach, o których przypomniała policja:

– poinformuj bliskich o wyprawie do lasu oraz wskaż okolicę, w której będziesz przebywać oraz kiedy planujesz powrót;
– zabierz ze sobą elementy odblaskowe lub latarki, dzięki nim nocą będziesz bardziej widoczny;
jeżeli zabierasz psa to koniecznie na smyczy;
– nie noś ze sobą rzeczy wartościowych, aby uniknąć ich zagubienia;
– ze względów bezpieczeństwa nie wchodź na tereny poligonowe z uwagi na zagrożenie napotkania niewybuchów;
– zabierając ze sobą dzieci lub osoby starsze, nie tracić ich z pola widzenia;
– zapamiętuj charakterystyczne na danym terenie elementy, numery słupków granicznych, dzięki którym będziesz mógł szybciej odnaleźć drogę powrotną;
– w przypadku gdy osoba zgubi się, odłączy od grupy i pozostaje w lesie dłuższy czas powinna skontaktować się z numerem alarmowym 112 i poinformować, w miarę możliwości, gdzie się znajduje – należy szukać granitowego słupka granicznego (numer wskazany na słupku pozwoli na szybkie ustalenie gdzie zaginiony się znajduje).

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: dolnoslaska.policja.gov.pl