in ,

Papież ostro krytykuje opłaty za msze ślubne i inne. Mocne słowa na temat księży!

Głowa kościoła katolickiego, papież Franciszek niejednokrotnie zaskakiwał nas swoimi wypowiedziami na temat patologii w kościele.

Tym razem skrytykował sprzedaż mszy.

„Msza święta jest podwaliną wiary katolickiej nie można za nią płacić.”

Zdaniem Ojca Świętego kościoły zamieniają się w miejsca handlu i biznesu, co jest niedopuszczalne. Nie zgadza się z tym, żeby datki wiernych były traktowane jak opłaty za usługi według obowiązującego cennika. Nie może być tak, że „wchodzimy do kościoła i pierwsze co widzimy, to lista z cenami za usługi”.
 

Podzielił się też własnym doświadczeniem znajomej pary, która chciała normalną długą mszę ślubną, ale ksiądz nie chciał się zgodzić, proponując 20 minutowe zaślubiny, bo można ich było odprawić więcej danego dnia. Ostatecznie para musiała zapłacić podwójną stawkę, by mieć długą mszę.
 
Takie praktyki uznał za grzech i dodał, że wierni, którzy im się sprzeciwiają mają rację.
 
Dodał:
 
„Są dwie rzeczy, których lud Boży nie może wybaczyć: księdza rozmiłowanego w pieniądzach i księdza, który źle traktuje ludzi”.
 

 
Papież nie twierdzi, że nie trzeba wspierać kościoła datkami. Potępił jednak traktowanie sakramentów jak przedmiotu handlu ze stałym cennikiem i wymuszania wysokości opłat od wiernych.