fot. twitter/@LPanstwowe
in ,

Znalazłeś to na swoim podwórku? Leśnicy tłumaczą, co to oznacza.

W ostatnim czasie do sieci trafiło szokujące zdjęcie. Opublikowali je leśnicy z RDLP w Radomiu. Co się na nim znajduje? Czy dzięki temu możemy odkryć, jakie zwierzę znajduje się w naszej okolicy?

Jak się okazuje, gdy zobaczymy coś takiego na swojej drodze, oznacza to, że w naszej okolicy mieszka sowa! Mowa o wypluwkach. Czym są?

„Wypluwki to niestrawione resztki pokarmu (sierść, pióra, chitynowe części owadów, kości ssaków i ptaków) w postaci zwartych klusek usuwane z żołądka ruchami wymiotnymi” – informują leśnicy Lasów Państwowych.

Wielkość i kształt danej wypluwki pozwala nam określić, z jakim gatunkiem mamy do czynienia.

„Mieszkańcy wsi mogą natrafić na wypluwki uszatki. Uszatka lubi bowiem tereny rolnicze” – dodają leśnicy.

Uszatka jest niewielką sową o długości do 37 cm i rozpiętości skrzydeł do 98 cm. Jej ciało jest smukłe, a uszy długie i sterczące. Ma miodowobrązowy kolor upierzenia z marmurkowym wzorem.

Na sowę tę można natknąć się przede wszystkim na obrzeżach lasów (głównie sosnowych), w pobliżu pól uprawnych, ale też w zabudowie wiejskiej, parkach miejskich i cmentarzach. Lubi przesiadywać wysoko na drzewie, szczególnie na sośnie albo świerku. Jej pokarm stanowią norniki i małe ptaki. Jest aktywna, gdy robi się ciemno. W naszym kraju uszatka jest pod ścisłą ochroną gatunkową.

Jeśli dojdzie do zebrania większej ilości wypluwek, istnieje możliwość zbadania, co tak naprawdę jadła sowa. Służy do tego metoda, która polega na moczeniu wypluwek w wodzie, rozdrabnianiu ich i oddzielaniu materiału kostnego: zębów, żuchw, kości długich, górnych elementów czaszek, dziobów.

Tylko spójrz na zdjęcie poniżej!

Podziel się tą ciekawą informacją z innymi!