fot. ©Webniusy`
in

Wypłata czternastek w 2023 roku. Rząd wskazał termin

Wiceminister finansów Artur Soboń ogłosił na antenie Radia Lublin, że w tym roku czternasta emerytura zostanie wypłacona w sierpniu i wrześniu. Dodatkowe środki nie będą jednak przysługiwać wszystkim emerytom, ponieważ utrzymany zostanie próg dochodowy.

Wypłata czternastek w 2023 roku

W marcu bieżącego roku emerytury zostały poddane waloryzacji, a miesiąc później seniorzy otrzymali trzynastą pensję. Teraz osoby o najniższych świadczeniach będą miały szansę na kolejny bonus w postaci czternastej emerytury. Szczegóły dotyczące wypłaty zostały ujawnione przez przedstawiciela Ministerstwa Finansów, Artura Sobonia.

Według deklaracji Sobonia, czternasta emerytura zostanie wypłacona seniorom w sierpniu i wrześniu. To oznacza, że środki finansowe zostaną przekazane przed terminem wyborów parlamentarnych. Wiceminister finansów dodał, że w przyszłych latach data wypłaty będzie określana w rozporządzeniu i prawdopodobnie będzie przypadać na jesień. Ważne jest jednak, że to świadczenie jest już trwale uwzględnione w ustawie, a próg dochodowy zostanie utrzymany, tak jak w latach poprzednich.

Czternasta emerytura będzie przysługiwać osobom otrzymującym świadczenia do wysokości 2900 zł brutto. Jeżeli emerytura przekroczy tę kwotę, będzie obowiązywać zasada „złotówka za złotówkę”. Innymi słowy, kwota czternastej emerytury zostanie pomniejszona o nadwyżkę powyżej 2900 zł brutto, przy czym minimalna kwota czternastki wyniesie co najmniej 50 zł.

Zgodnie z szacunkami rządowymi, pełna kwota czternastej emerytury zostanie wypłacona ponad 5,8 milionom seniorów. Dodatkowe 1,3 miliona beneficjentów otrzyma świadczenie w wysokości poniżej 1588 zł brutto.

Źródło:radiozet.pl, PAP