in

Ponad 2 miliony Polaków musi spełnić ten obowiązek w tym roku. Kary nawet do 5000 zł!

Według danych z resortu cyfryzacji, ponad 2 milionów 120 tysięcy dowodów osobistych straci ważność w tym roku. Brak aktualnego dowodu osobistego może uniemożliwić załatwienie spraw w banku, wejście na pokład samolotu czy przejście kontroli granicznej, dlatego warto się pośpieszyć i złożyć wniosek jeszcze przed terminem ważności.

Termin ważności dowodu osobistego

Wymiana dowodów osobistych jest konieczna raz na 10 lat, dlatego te dokumenty, które zostały wystawione w 2013 roku, tracą ważność w tym roku. Ci, którzy zlekceważą tę konieczność mogą zostać ukarani grzywną nawet 5 tysięcy złotych. Natomiast osoby, które będą unikać wyrobienia nowego dowodu osobistego, mogą otrzymać karę ograniczenia wolności.

Jak wygląda wymiana dowodu osobistego?

Wymiana dowodu osobistego to proces, który może wydawać się skomplikowany, jednak w rzeczywistości jest stosunkowo prosty. Aby przeprowadzić wymianę, należy wykonać kilka kroków:

  1. Pobierz i wypełnij wniosek z portalu gov.pl. Przygotuj potrzebne dokumenty, swoje aktualne kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym, a także weź ze sobą dotychczasowy dowód osobisty.
  2. Złóż dokumenty w urzędzie.
  3. Urzędnik pobierze twoje odciski palców. Na wniosku złóż własnoręczny podpis, który zostanie zamieszczony w dowodzie osobistym.
  4. Otrzymasz potwierdzenie złożenia wniosku.
  5. Odbierz gotowy dowód osobisty.

Wniosek o nowy dowód można złożyć w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od miejsca zameldowania.

Ile czeka się na dowód osobisty?

Po złożeniu wniosku otrzymasz potwierdzenie, które będzie informować o tym, że twój wniosek został przyjęty. Według oficjalnych informacji z gov.pl, czas oczekiwania na nowy dowód wynosi maksymalnie 30 dni od dnia złożenia wniosku.

W szczególnych przypadkach termin ten może się wydłużyć, ale urzędnik poinformuje cię o tym.

Źródło:o2.pl, gov.pl