in

Nie uwierzysz, jak bardzo zmieniły się popularne rasy psów na przełomie 100 lat!

W żaden gatunek człowiek nie zaingerował tak mocno jak w psy. Od wieków w poszukiwaniu psa idealnego, krzyżowano je w sposób ukierunkowany na poszukiwanie określonego zespołu cech. Choć większość znanych ras została wyodrębniona już dawno, to wciąż hodowcy pracują nad „udoskonaleniem” ras, niestety kierują się wyłącznie pożądanymi cechami nie biorąc pod uwagę konsekwencji jakie się z tym wiążą dla zwierzęcia.

Rasy psów na przełomie 100 lat

Zobaczcie jak hodowcy wspierali określone cechy u znanych ras psów zmieniając je i doprowadzając do niekorzystnych dla nich samych zmian w ich budowie i stanie zdrowia. Zdjęcia przedstawiają rasy zebrane w wydanej w 1915 roku książce W.E. Masona pt.„Breeds of All Nations”. Dla porównania jak dziś wyglądają wzorce poszczególnych ras na zdjęciach z 2015 roku.

1. Basset

Jest dziś niższy, ma zniekształcone dolne części łap, nadmiar skóry i kłopoty z kręgosłupem. Ogromne i ciężkie uszy rozciągają skórę wokół oczu, co sprzyja zapaleniom spojówek. Dotykające ziemi uszy łatwo się kaleczą i ulegają zakażeniom.

2. Bokser

Boksery, których przednia część czaszki uległa nadmiernemu skróceniu, podatne są na zapalenia dróg oddechowych i zatraciły umiejętność właściwej termoregulacji ciała. Cierpią na wady kręgosłupa i stawu biodrowego. Stały się również podatne na nowotwory.

3. Bernardyn

Kiedyś zdrowe i pracowite psy. Dziś schorowane, mające problemy z oddychaniem, termoregulacją, często także z wywiniętymi powiekami, hemofilią, kostnomięsakami czy brakiem soczewki oka.

4. Jamnik

Zawsze miały krótsze łapy niż inne rasy ale współczesne jamniki mają łapy tak skrajnie krótkie a klatkę wysuniętą, że nie mogą się poruszać już tak sprawnie jak ich przodkowie. Są narażone na zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, nie rzadko występuje i nich paraliż.

5. Owczarek niemiecki

To rasa wymieniana najczęściej, jako zniszczona przez hodowlę. Kiedyś owczarki były bardzo zwinnymi, wysportowanymi i ładnie zbudowanymi psami, ważącymi średnio 25 kg i bez problemów pokonującymi 2.5 metrową ścianę. Hodowla natomiast preferowała znacznie większą masę nawet do 40 kg i co za tym idzie bardziej masywną budowę ciała. Dzisiejsze owczarki często są pokraczne, szybko tracą młodzieńczą zwinność, cierpią na dysplazję stawów, zapalenia kości i nowotwory i rzadkością jest champion, który pokonałby ścianę.

6. Mops

To kolejna rasa, której hodowcy preferowali ekstremalne cechy. Mają skrajnie skróconą przednią część pyska, co doprowadziło do problemów z oddychaniem i wypadaniem gałek ocznych ze zbyt płytkich oczodołów.

7. Bulterier

Był kiedyś prężnym, ładnie zbudowanym psem. Selekcja podtrzymywała nietypowy kształt czaszki, nadmiernie rozrośnięte zęby, a także wady w postaci częstej głuchoty i zapaleń skóry.

8. Buldog angielski

To rasa, której skrócono średni okres ich życia do zaledwie 6,25 roku. Buldogi cierpią na problemy skórne. Masywna budowa ciała powoduje problemy z utrzymaniem higieny okolic intymnych i rozmnażaniem a skrócona kufa powoduje tak duże problemy z termoregulacją, że buldogi mogą się przegrzać nawet podczas zwykłej zabawy.

9. Bearded Collie

10. Chart perski

11. Doberman pinczer

Źródło: badabun.net / Fotografie:badabun.net