in

Naukowcy wreszcie rozwiązali zagadkę wydłużonych czaszek z Peru – Prawda okazała się szokująca!

Wydłużone czaszki znalezione w Peru, pochodzą z około 1100 roku. Znaleziono je w Dolinie Colca w południowo-wschodnim Peru.

Należały do ludu Collagua. Wzbudziły prawdziwą sensację, a naukowcy trudzili się nad rozwikłaniem sekretu nietypowego kształtu czaszek.

W wyniku wielu badań, opublikowanych w czasopiśmie Current Anthropology naukowcy ustalili, że wydłużone czaszki należały do wysokich rangą członków społeczności Collagua.

Czaszki były deformowane celowo, by otrzymać pożądany kształt. Już małym dzieciom wiązano głowy, by deformacja świadczyła o ich statusie społecznym.

Analiza węgla izotopowego i azotu szczątek wykazała, że osoby z wydłużonymi głowami cechowały się o wiele bardziej zróżnicowaną dietą, co bezpośrednio przekłada się na wyższy stan i przywileje.
 

Lud Collagua był nieustannie napadany przez Inków. Czaszki z czasem mogły być symbolem narodowej tożsamości i związania ze swoimi przodkami.
 

 
W późniejszych okresach wydłużone czaszki stały się także charakterystyczne dla niższych warstw społecznych Collagua. Deformacje były mniejsze, ale to także może potwierdzać fakt integracji i tożsamości z własnym ludem.
 

 
”Być może był to znak solidarności lokalnych elit. To ułatwiałoby współpracę i integrację, a także mobilizowanie sił przeciw wkraczającemu państwu Inków”. – sugeruje Matthew Velasco z Cornell University.

Źródło i Fotografie: tomboybklyn.com