in ,

GIF ostrzega przed tym lekiem. Został sfałszowany, zagraża zdrowiu i życiu

Krajowe władze farmaceutyczne podjęły decyzję o wycofaniu jednej serii popularnego leku Ozempic oraz o zakazie obrotu kilku jego kolejnych serii. Zostało to podjęte w trosce o bezpieczeństwo pacjentów po ujawnieniu, że niektóre serie tego produktu zostały sfałszowane.

Co to jest Ozempic?

Ozempic to znany lek stosowany w terapii odchudzania i w leczeniu cukrzycy. Działa on poprzez imitację hormonu GLP-1, który wywołuje uczucie sytości po spożyciu pokarmu. Głównym składnikiem aktywnym tego leku jest semaglutyd, określany mianem agonisty GLP-1.

Konkrety dotyczące decyzji

Następujące serie leku zostały dotknięte decyzją:

  • Wycofanie: Ozempic 1mg, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu, 3 wstrzykiwacze 3 ml + 12 igieł o numerze serii MP5E511 (ważność do 07/2025), oznaczone numerem seryjnym 1946483405690. Za ten produkt odpowiedzialna jest firma Novo Nordisk A/S z siedzibą w Danii.
  • Zakaz obrotu: Trzy serie leku Ozempic z numerami serii MP5E511, NP5G866 (ważność do 12/2025) i opatrzone różnymi numerami seryjnymi.

Powody działań

Według informacji opublikowanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny, potwierdzono, że lek Ozempic w legalnym łańcuchu dostaw był sfałszowany. To dotyczy zarówno serii dostępnych obecnie w kraju, jak i tych, które miałyby zostać wprowadzone do obrotu. W związku z tym podjęto decyzję o wycofaniu z obrotu niektórych opakowań oraz o zakazie wprowadzenia innych na rynek.

Inspektorat podkreślił, że głównym celem tych działań jest ochrona zdrowia i życia ludzi. Istnieje bowiem ryzyko dla pacjentów, którzy mogliby stosować sfałszowane leki, ponieważ ich dokładny skład jest nieznany.