in

Wyciek danych na popularnym serwisie – lepiej sprawdź, czy nie jesteś zagrożony

Wyciekły dane klientów jednej z popularnych firm. Wyszło to na jaw zupełnie przez przypadek, powiadomiono odpowiednie instytucje. To warto wiedzieć – być może chodzi właśnie o twoje dane?

Internauci zaniepokoili się informacją, którą przekazała firma wypożyczająca samochody. Na stronie 99rent.pl doszło do wycieku danych. Klienci korporacji mieli dostęp do danych innych użytkowników – mogli zobaczyć między innymi PESEL, adres zamieszkania i numery dowodów osobistych.

Zupełnie przez przypadek okazało się, że dane wyciekły. Jeden z klientów chciał wypożyczyć auto i wpisał kod w wyszukiwarkę. Nie spodziewał się, że po tym ujrzy historię wypożyczenia pojazdu, którym był zainteresowany. Mógł zobaczyć, kto ostatnio nim jeździł. Dane można było także zobaczyć po wpisaniu numerów identyfikatorów wypożyczenia, wpisanych w adres strony. Serwis Niebezpiecznik przekazał, że dane mogli zobaczyć wyłącznie zalogowani i klienci 99rent.pl.

„Informujemy, iż jesteśmy świadomi opublikowania przez jeden z portali internetowych, informacji dotyczących potencjalnego incydentu związanego z przetwarzaniem danych osobowych Klientów indywidualnych. Obecnie trwają analizy mające na celu ustalenie danych osób, zarejestrowanych w naszym serwisie www, których sprawa dotyczy. Potencjalny incydent dotyczyć może jedynie ograniczonej grupy Klientów, a więc części aktywnych Klientów indywidualnych zarejestrowanych w systemie rezerwacyjnym dostępnym przez stronę www. Jednocześnie informujemy, iż opisana przez portal internetowy możliwość dostępu została zablokowana niezwłocznie po uzyskaniu informacji o jej zaistnieniu. Zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami, bez zbędnej zwłoki, poinformowaliśmy o sprawie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych przesyłając odpowiednie zgłoszenie. Sprawę traktujemy z należytą powagą i niezwłocznie po zakończeniu przedmiotowych analiz poinformujemy w odrębnej korespondencji osoby, których sprawa dotyczy, przesyłając stosowne informacje – zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE” – możemy dowiedzieć się z informacji wysyłanej do klientów wypożyczalni samochodów 99rent.pl.

Na obecną chwilę nie ma już takiej możliwości, by ktokolwiek dotarł do danych innego użytkownika. Wszyscy mają nadzieję, że taka sytuacja się nie powtórzy, a korzystanie z serwisu będzie bezpieczne.