fot. pxfuel.com
in ,

Gigantyczny wyciek danych z Facebooka. Dotyczy aż 2,5 miliona Polaków.

Jak się okazuje, w ostatnim czasie doszło do wycieku danych na Facebooku. W sieci pojawiło się ponad 533 milionów informacji o użytkownikach, między innymi adresy e-mail, numery telefonów, imiona oraz nazwiska. Dotyczy to około 2,5 miliona Polaków.

Informacje o użytkownikach z łącznie 106 krajów zostały udostępnione na forum hakerskim i mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców. Wyciek danych nastąpił z powodu luki w systemie. Mowa o błędzie, który miał być naprawiony już w 2019 roku, a który do tej pory najwidoczniej nie został rozwiązany, jak wynika z rozmowy mediów z rzecznikiem Facebooka.

Ogromny wyciek danych Facebooka

Jak wynika z informacji, które przekazują media, wyciek danych przede wszystkim dotyczy Stanów zjednoczonych (32 milionów użytkowników), Wielkiej Brytanii (11 milionów internautów) oraz Indii (6 milionów internautów).

O swoje dane może się martwić 2,5 miliona użytkowników z Polski. Na forum hakerskim znalazły się imiona, nazwiska, biografie, numery telefonów, lokalizacje oraz adresy e-mail. Jak się okazuje, dane zostały udostępnione za darmo, więc ma dostęp do nich każdy zainteresowany. O problemie poinformował Szef firmy Hudson Rock, Alon Gal zajmujący się cyberprzestępczością.

„Wszystkie 533 000 000 rekordów na Facebooku właśnie wyciekło za darmo. Oznacza to, że jeśli masz konto na Facebooku, jest bardzo prawdopodobne, że numer telefonu użyty do tego konta wyciekł” – przekazał na Twitterze Alon Gal.

Czym grozi wyciek danych?

Przestępcy mogą wykorzystać dane. Zdaniem Alona Gala przydadzą się w czasie prób włamań oraz przeprowadzania ataków socjotechnicznych.

Według polskich ekspertów dane nie są aż tak wrażliwe, więc ich wyciek nie niesie za sobą prawdziwego zagrożenia. Jeśli przestępcy je wykorzystają, to do celów spamu oraz telemarketingu. Mogą pojawić się także różnego rodzaju „dowcipy”.

Pamiętajcie, aby jak najlepiej zabezpieczać swoje dane.

Podziel się tą ważną informacją z innymi.

Źródło: RMF24; Niebezpiecznik