in ,

Wybieramy moskitiery do naszego mieszkania

Moskitiery, w przeciwieństwie do środków chemicznych i lamp owadobójczych, są bezpiecznym i ekologicznym rozwiązaniem przeciw komarom. Na co zwrócić uwagę, dobierając moskitiery okienne?

Rodzaje moskitier okiennych

  • moskitiery mocowane na rzepy
  • Moskitiery na rzepy są jednym z najprostszych i najtańszych rozwiązań dostępnych na rynku. Można je z łatwością zamontować samodzielnie, przyklejając pasek z rzepem na wewnętrznej ramie okna. Wykonane z wodoodpornego materiału, są łatwe do utrzymania w czystości – wystarczy, że przetrzesz je szmatką namoczonym płynem i voilà! Warto pamiętać, że – ze względu na zastosowany system rzepowy – zdejmowanie i ponowne zakładanie moskitiery może być dość kłopotliwe.

  • moskitiery ramkowe
  • Moskitiery ramkowe (moskitiery ramowe, moskitiery kołnierzowe) są popularnym akcesorium, chętnie stosowanym w domach i zakładach pracy. Ich konstrukcja opiera się na lekkiej, aluminiowej ramie i solidnej siatce, często powlekanej PCV. Moskitiery ramkowe są montowane za pomocą haczyków obrotowych, dzięki czemu mogą być swobodnie zakładane i zdejmowane. Dobrze dopasowane do okien są tanim, prostym i skutecznym rozwiązaniem. Ich szeroki wybór znajdziesz w ofercie firmy Karnix (https://www.karnix.pl/moskitiery-ramowe.html).

  • moskitiery na magnes
  • To rodzaj moskitier ramkowych charakteryzujących się innym, specyficznym mocowaniem. Jak wskazuje sama nazwa, do ich montowania wykorzystuje się magnesy umieszczone na zewnętrznej części okna. Ramka z siatką stanowi niezależny komponent prosty do samodzielnego demontażu, dzięki czemu dobrze funkcjonuje jako sprzęt używany sezonowo.

  • moskitiery rolowane
  • Moskitiery rolowane (zwijane) doskonale sprawdzą się w przypadku okien ściennym i dachowych. To model zdecydowanie droższy, który jest produkowany, a często też zakładany przez profesjonalną firmę. Do jego montażu stosuje się haczyki, wkręty lub kołki.
    Zaawansowany mechanizm sprężynowy umożliwia rozwijanie i zwijanie moskitiery do specjalnej kasety, dzięki czemu rozwiązanie to jest nie tylko estetyczne, ale także praktyczne. Moskitierę można w każdej chwili schować do kasety bez konieczności jej demontażu i ryzyka uszkodzenia.

  • moskitiery harmonijkowe
  • Moskitiery harmonijkowe działają w podobny sposób, co modele rolowane. Oparte na specjalnym stelażu, nie rozwijają się, a składają w harmonijkę.

Gęstość sieci

Przeznaczenie moskitiery – a zwłaszcza to, przed czym ma chronić – jest jednym z kluczowych czynników, który może przesądzić o wyborze konkretnego rozwiązania. Standardową ochronę przez owadami i robakami zapewniają popularne siatki o rozstawie co 1,2 mm. Mniejsze oczka sprawdzą się natomiast w domach alergików. Takie moskitiery nie tylko zapobiegają przed wtargnięciem nieproszonych gości, ale także stanowią dobrą barierę dla pyłków, kurzu, opadów z drzew i kwiatów.

Materiały o wysokiej jakości

Moskitiery wykonane z jakościowych materiałów są niezwykle trwałe i posłużą ci przez lata. Dobry sprzęt charakteryzują wytrzymałe i solidne elementy odporne na warunki atmosferyczne: aluminium (rama, kaseta) czy stal nierdzewna (części montażowe). Do produkcji siatek wykorzystuje się włókno szklane powlekane PCV lub aluminium. Modele drugiego typu są mniej narażone na zniszczenia, a przez to chętniej wybierane przez posiadaczy zwierząt.

Kolor moskitiery

Kolor moskitiery pełni funkcje nie tylko estetyczne, ale może również przesądzić o stopniu widoczności i o tym, jak łatwo jest doczyścić moskitierę. I tak – czarna siatka jest przejrzysta, ale delikatnie zaciemnia obraz. Białe siatki zmniejszają aktywność owadów, ale zaburzają ostrość obrazu widzianego z wewnątrz i szybciej się brudzą. Optymalnym rozwiązaniem mogą być zatem siatki w neutralnym, brązowym lub metalowym odcieniu, które nie wpływają na jakość obrazu i nie ulegają przebarwieniom.