in ,

Wtórne utonięcie przyczyną śmierci 1000 dzieci każdego roku – Wszyscy rodzice powinni znać te objawy!

Kąpiele wodne to ulubiona wakacyjna atrakcja dzieci. Radosna zabawa, wygłupy, chwila nieuwagi i zachłyśnięcie wodą. Nie każdy wie, że to właśnie ono jest przyczyna aż 1000 zgonów dzieci rocznie, które umierają z powodu następstw zachłyśnięcia.

Wtórne utonięcie

Do wtórnego utonięcia może dojść od 15 minut do 72 godzin po zachłyśnięciu się wodą. To zdradliwe, ponieważ do śmierci dochodzi bardzo często podczas snu. Dziecko po zachłyśnięciu odkrztusza wodę i wydaje się, ze wszystko jest w porządku. Wraca do zabawy i wszyscy zapominają o sprawie.

Do czasu…

Śmierć we śnie

 
Zwykle scenariusz wygląda podobnie. Dziecko staje się słabe, senne i apatyczne, co rodzice zrzucają na karb zmęczenia zabawą i długim pobytem na słońcu i w wodzie. Kładą więc dziecko spać, a ono zapada w sen, z którego nigdy się nie budzi.

Woda, która dostała się do płuc została odkrztuszona w większości, ale sól z wody morskiej i chlorowanej podrażnia organy układu oddechowego wywołując objawy jak podczas utonięcia obrzęk, trudności z oddychaniem, przekrwienie i niedotlenienie.
 

Objawy

 
Jednak, gdy rodzic jest świadomy niebezpieczeństwa może obserwować i zareagować widząc niepożądane objawy. Jeśli po kilku godzinach pojawia się nagle kaszel, trudności z oddychaniem, bardzo duże zmęczenie, senność i apatia, lepiej dla pewności pokazać dziecko lekarzowi.
 

Zapobieganie

 
Uczmy dzieci, by nie połykały wody ze zbiorników wodnych i zawsze informowały o tym, że się zachłysnęły. To pozwoli nam zachować czujność.
 
Bezpiecznych wakacji!

Źródło Fotografii: jbcharleston