fot. freepik.com
in ,

Wtórne utonięcie przyczyną śmierci 1000 dzieci każdego roku. Każdy rodzic powinien znać te objawy

Kąpiele wodne to ulubiona wakacyjna atrakcja dzieci. Radosna zabawa, wygłupy, chwila nieuwagi i zachłyśnięcie wodą. Nie każdy wie, że to właśnie ono jest przyczyna aż 1000 zgonów dzieci rocznie, które umierają z powodu następstw zachłyśnięcia.

Wtórne utonięcie

Do wtórnego utonięcia może dojść od 15 minut do 72 godzin po zachłyśnięciu się wodą. To zdradliwe, ponieważ do śmierci dochodzi bardzo często podczas snu. Dziecko po zachłyśnięciu odkrztusza wodę i wydaje się, ze wszystko jest w porządku. Wraca do zabawy i wszyscy zapominają o sprawie.

Do czasu…

 

Śmierć we śnie

Zwykle scenariusz wygląda podobnie. Dziecko staje się słabe, senne i apatyczne, co rodzice zrzucają na fakt zmęczenia zabawą, długim pobytem na słońcu i w wodzie. Kładą więc dziecko spać, a ono zapada w sen, z którego nigdy się nie budzi.

Woda, która dostała się do płuc została odkrztuszona w większości, ale sól z wody morskiej i chlorowanej podrażnia organy układu oddechowego wywołując objawy jak podczas utonięcia – obrzęk, trudności z oddychaniem, przekrwienie i niedotlenienie.

Objawy

Jednak, gdy rodzic jest świadomy niebezpieczeństwa może obserwować i zareagować widząc niepożądane objawy. Jeśli po kilku godzinach pojawia się nagle kaszel, trudności z oddychaniem, wymioty, spowolniona mowa, bardzo duże zmęczenie, senność i apatia, lepiej dla pewności pokazać dziecko lekarzowi.

„Rodzic powinien obserwować dziecko po incydencie zachłyśnięcia się w wodzie do trzech dni, ponieważ wszystkie związane z tą sytuacją objawy pojawiają się bardzo szybko i rozwijają w krótkim czasie” – powiedział dr Pawlikowski dla edziecko.pl.

Reakcja na zachłyśnięcie dziecka

Co zrobić, gdy widzimy, że nasze dziecko zachłysnęło się wodą?

Musimy natychmiast obrócić dziecko do góry nogami „tak, by woda, która dostała się do dróg oddechowych nie wpłynęła do oskrzeli i oskrzelików, blokując dostęp powietrza i wywołując obrzęk płuc i przytrzymać do momentu odzyskania swobodnego oddechu. Potem dziecko powinno leżeć w pozycji z głową nieznacznie poniżej poziomej pozycji. Oskrzela z tą niewielką pomocą pozbędą się resztek wody. Jeśli u dziecka w ciągu kilku godzin po zachłyśnięciu się kaszel nie będzie ustępował lub nasili się, to jest to wskazanie do pilnego przewiezienia do szpitala – instruuje Dr Pawlikowski.

Zapobieganie

Uczmy dzieci, by nie połykały wody ze zbiorników wodnych i zawsze informowały o tym, że się zachłysnęły. To pozwoli nam zachować czujność.

Bezpiecznych wakacji!

Źródło: edziecko.pl