in

Wszystko zacznie się już dziś o 19:00. Cała Polska wstrzymuje oddech.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zaostrzenia ustawy aborcyjnej został opublikowany. W środę 27 stycznia Polacy tłumnie wyruszyli na ulice, aby pokazać swój sprzeciw. Dzisiaj o godzinie 19:00 będą miały miejsce kolejne protesty. W piątek odbędzie się marsz, w którym wezmą udział obywatele z całej Polski.

Niemalże od razu po tym, jak pojawiła się informacja o opublikowaniu wyroku, zorganizowane zostały kolejne protesty przez Strajk Kobiet. Liderki organizacji nie mają wątpliwości co do tego, że to dopiero początek.

„Zakaz aborcji nie powoduje, że nie ma aborcji. Powoduje, że aborcje są dozwolone tylko dla bogatych”. – tłumaczy Marta Lempart.

W środę, 27 stycznia 2021 roku pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Alei Szucha zebrał się ogromny tłum. Zaledwie trzy godziny od publikacji wyroku TK, na ulicach pojawiło się tysiące kobiet i mężczyzn.

„Cyniczni panowie uznali, że zamiast tłumaczyć się z chaosu, wyprowadzą kobiety na ulice. Może uda się przykryć nieudolność rządzących? Nie panowie, nie uda się. Już nie tylko kobiety wyprowadzacie na ulice, to cały naród ma dość” – skomentował na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Kolejne protesty Strajku Kobiet

Dzisiejszy protest ma się rozpocząć o godz. 19 i potrwać do godz. 21. Na Facebooku możemy znaleźć już wydarzenia, w których są zawarte szczegóły dotyczące dzisiejszego protestu i jutrzejszego wielkiego marszu.

Do tej pory, jak informuje Marta Lempart, policja nie zachowywała się agresywnie wobec osób demonstrujących.

„Na teraz nie mamy również żadnych informacji o osobach zatrzymanych, miejmy nadzieję, że tak pozostanie, w razie czego – będziemy informować”

Źródło: Radio Eska, Gazeta Wyborcza