in

Można dostawać dożywotnio prawie 5 tys. miesięcznie. Warunek jest jeden.

Czy to możliwe, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacać będzie prawie 5 tys. zł każdego miesiąca do końca życia? Jak się okazuje, tak – istnieje jeden warunek, który musi zostać spełniony, aby tak się stało.

Kto może ubiegać się o wsparcie? Co trzeba zrobić, aby je dostać? Znamy szczegóły.

Wsparcie dla Polaków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmuje się wypłacaniem tzw. świadczenia honorowego. To specjalne wsparcie dla osób, które ukończyły 100 lat.

Comiesięczna kwota wsparcia na obecny moment to 4512,41 zł. Od 1 marca wzrośnie ona do 4944,79 zł. Wysokość wsparcia jest niezależna od wysokości emerytury czy renty.

„Dla porównania przeciętna emerytura wypłacana przez ZUS jest dwa razy niższa! By ją dostać, nie trzeba składać żadnego wniosku – przyznawana jest automatycznie” – czytamy w „Fakcie”.

Wniosek będzie musiał złożyć 100-latek, który nie otrzymuje ani renty, ani emerytury. Obecnie ze „świadczeń honorowych” korzysta około 2 tys. osób.

Wsparcie jest dożywotnie, a jego wysokość nie podlega waloryzacji. Oznacza to, że ta osoba, która zacznie pobierać je w tym roku, dostanie więcej niż ta, która ma już np. 102 lata.

„To niesprawiedliwe” – podkreśla dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego, rozmawiając z „Faktem”.

Źródło: o2.pl, fakt.pl