fot. freepik
in ,

Ta roślina potrafi zdziałać cuda. Gdy zobaczysz ją na spacerze, zabierz do domu kwiaty

Wybierając się na spacer, warto pamiętać o istnieniu rośliny, która może rozwiązać pewien poważny problem. Wystarczy, że zerwiemy jej kwiatostany, a pożegnamy się z nim raz na zawsze. O czym mowa?

Nie ma wątpliwości co do tego, że kleszcze i różnego rodzaju pajęczaki potrafią być prawdziwą zmorą w czasie letnich spacerów. Jak się okazuje, nie musimy sięgać po chemiczne środki, aby się przed nimi chronić. Z pomocą przychodzą kwiatostany rośliny, którą często można spotkać na swojej drodze. Ma ona piękne żółte kwiaty, które z pewnością ozdobią nasze wnętrze, a ich działanie nie pozostanie niezauważone – zapach raz na zawsze odstraszy mole, kleszcze, komary i muchy.

Roślina, której zdziała cuda

Niezwykła roślina, o której mowa, to wrotycz. Nie ma specjalnych wymagań – może rosnąć wszędzie, a czasami trzeba wręcz jej wzrost kontrolować. Nawet w zimie niepotrzebna jest jej żadna pielęgnacja.

Wrotycz można wysiać albo posadzić, dzieląc kępy dorosłej rośliny. Sadzonki i nasiona są możliwe do zdobycia w sklepach ogrodniczych, a także na targach.

Roślina ta ma w sobie substancje aktywne odstraszające kleszcze i inne pasożyty, a także pomaga w niszczeniu bakterii i grzybów. Warto jednak podkreślić, że chociaż leczy, należy do roślin trujących. Ma w sobie dużą ilość tujonu, dlatego samodzielne spożywanie jej nie jest zalecane.

Kiedy mamy już przygotowane kwiatostany, wystarczy, że sporządzimy napar, który odstraszy kleszcze i inne pajęczaki. Napar ten stosowany jest w sprayu.

3 łyżki ziela (liść, łodyga, kwiat) zalewamy 2 szklankami wrzątku i zaparzamy pod przykryciem przez 30 minut. Po ostudzeniu przecedzamy i przelewamy do butelki ze sprayem. Na samym początku warto zrobić próbę na skórze, aby upewnić się, że preparat nie spowoduje u nas reakcji alergicznej.

Jeśli nie chcemy przyrządzać preparatu sami, możemy kupić olejek z wrotyczu i rozcieńczyć go z jadalnym olejem – w ten sposób również odstraszymy owady. Gdy wybieramy się na spacer, pamiętajmy, aby preparat był świeżo przygotowany.

Oto więcej informacji o tej niezwykłej roślinie i jej zastosowaniach w ogrodzie: