Asystenci laboratoryjni na Wydziale Badań Medycznych Uniwersytetu w Birmingham dokładnie przestudiowali reakcje chemiczne zachodzące podczas przygotowywania jaj. Eksperci podsumowują: woda, która pozostaje po ugotowaniu jajek, jest pełna składników odżywczych, które można doskonale wykorzystać!
Właściwości wody po ugotowaniu jajek
Skorupa jaja składa się w 90% z węglanu wapnia. Zawiera także 27 innych pierwiastków, w tym fosfor, fluor, miedź, krzem i cynk. Podczas gotowania jajek woda jest nasycona jonami wapnia i innymi pierwiastkami śladowymi.
Ta właściwość wody po ugotowaniu jajek jest szczególnie cenna dla roślin. Podczas obserwacji chemicy stwierdzili, że taka woda zwiększa tempo wzrostu roślin nawet do 10 razy. Nasiona nawadniane tą wodą przekształcają się w silne i odporne rośliny. Sadzonki są bardziej odporne na szkodniki i choroby.
Oprócz bezpośredniej stymulacji wzrostu roślin, woda pomaga utrzymać kwasowość gleby w zakresie 5,5-6,5 pH po zagotowaniu jaj. Jest to ważne, ponieważ neutralne środowisko zapewnia roślinom optymalne warunki wchłaniania składników odżywczych. Oczywiście nie dotyczy to roślin o szczególnych wymaganiach dotyczących kwasowości gleby (takich jak hortensje).
Jak korzystać z wody po ugotowaniu jajek
Po ugotowaniu jaj wlej wodę do osobnego pojemnika, pozostaw ją do ostygnięcia i użyj do nawadniania czy też opryskiwania roślin domowych w ciągu dnia.
Rośliny z niedoborem wapnia są łatwe do zidentyfikowania: końcówki liści są suche i mają brązowe plamy. Pędy rosną powoli z małymi liśćmi. Woda po gotowaniu jajek jest najlepszym lekarstwem.