fot. freepik.com
in

Pijesz wodę na pusty żołądek tuż po przebudzeniu? Zobacz co dzieje się wtedy z Twoim ciałem

O wyjątkowych właściwości wody pitej na czczo przekonały się już Japonki, które słyną ze swojej urody i doskonałej cery. Codziennie przed śniadaniem wypijają szklankę wody. Pozwala im to zachować nienaganną sylwetkę i zdrowy wygląd skóry. Według naukowców to zasługa genów, ale nie podważają informacji, że picie wody wspomaga zachować zdrowy i ładny wygląd.

Woda jest niezbędnym składnikiem naszego organizmu. Nasze ciało składa się z około 70% wody. Bez niej nie moglibyśmy prawidłowo funkcjonować. Lekarze namawiają nas do picia przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. W zależności od masy ciała, aktywności fizycznej oraz rodzaju wykonywanej pracy, poziom zapotrzebowania na wodę może być inny.

Złe nawodnienie organizmu prowadzi do przykrych dolegliwości. Zaczynają pojawiać się zaparcia, bóle głowy, problemy z oddychaniem. Skóra staje się sucha i szara, odczuwamy także zmęczenie fizyczne i psychiczne. Gdy pijemy mało wody nie wypłukujemy także szkodliwych substancji z organizmu poprzez rzadsze oddawanie moczu.

Picie wody na pusty żołądek – zalety

fot. freepik.com

Aby zobaczyć pierwsze efekty wystarczy przeprowadzić kurację trwającą 30 dni. Każdy dzień należy zacząć od szklanki wody. Jeśli jesteśmy w stanie, wypijmy nawet kilka szklanek. Śniadanie możemy zjeść po 45 minutach od nawodnienia organizmu. Używajmy niegazowanej wody mineralnej lub przegotowanej wody z czajnika. Osoby, które nie lubią smaku wody, mogą dodać do niej sok z cytryny. Czego możemy się spodziewać po przeprowadzonej kuracji?

1. Usuwanie szkodliwych substancji z organizmu

Szklanka wody wypita na pusty żołądek pomaga oczyścić organizm z toksyn. Dodatkowo wspomaga także organizm po wypiciu alkoholu i zjedzeniu ciężkostrawnych posiłków.

2. Odchudzanie

fot. freepik.com

Według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, picie szklanki wody na czczo zwiększa metabolizm o co najmniej 24%. Warto spróbować tego łatwego i przyjemnego sposobu, aby zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów. Woda wspomaga także oczyszczanie jelita grubego, które odpowiada za wchłanianie substancji odżywczych.

3. Hamuje apetyt

Wypijając rano szklankę wody, a najlepiej kilka, zapobiegniemy napadom ataków głodu, które mogą pojawić się w ciągu dnia. Nawadniając organizm bezkaloryczną wodą będziemy także odczuwać mniejszy apetyt. Jeszcze lepsze efekty osiągniemy, gdy będziemy wypijać szklankę wody przed każdym posiłkiem.

4. Zdrowa cera i lśniące włosy

Amerykanie dowiedli, że spożycie 2 szklanek wody na czczo poprawia przepływ krwi w skórze. Dzięki temu opóźniamy procesy starzenia się skóry. Cera staje się elastyczna i napięta. Dodatkowo jest prawidłowo nawilżona i wygląda po prostu zdrowo. Picie wody wpływa także na kondycję włosów – zmniejsza ich łamliwość i zapobiega przesuszaniu.

5. Zapobiega powstawaniu zgagi

Nikt nie lubi uczucia pieczenia w przełyku i mostku. Aby temu zapobiec wystarczy wypijać szklankę wody po przebudzeniu. Zgaga i niestrawność pojawia się, kiedy w żołądku nagromadzą się kwasy. Woda doskonale je neutralizuje,a dodatkowo wspomaga pracę układu krwionośnego.

6. Likwiduje zaparcia

Woda pomaga oczyścić jelita i dodatkowo wspomaga ich funkcjonowanie. Pobudza jelita do pracy, przez co zapobiega powstawaniu zaparć, które powodują dyskomfort i złe samopoczucie.