in , , ,

Woda może przenosić koronawirusa? Sanepid i WHO wydał oficjalną publikację w tej sprawie.

W ostatnim czasie pojawia się w naszych głowach mnóstwo pytań, na które nie do końca znamy odpowiedź. Specjaliści za każdym razem starają się rozwiewać nasze wątpliwości tak, abyśmy mogli być spokojni.

Ludzie na całym świecie coraz częściej zastanawiają się nad tym, czy skoro na przedmiotach może być obecny koronawirus, znajdziemy go także w wodzie? Czy jednak możemy ją pić bez żadnych obaw o to, że się zarazimy?

Sanepid wspólnie ze Światową Organizacją Zdrowia postanowili, że odpowiedzą na to pytanie i uspokoją każdego z nas. Pojawiła się oficjalna publikacja w tej sprawie.

W publikacji znajdujemy odpowiedź na pytanie: czy woda pitna jest bezpieczna i czy musimy stosować dodatkowe środki ostrożności? Czy koronawirus rozprzestrzenia się przez systemy wodociągowe?

Sanepid bez ustanku kontroluje jakość wody i bada to, czy jest bezpieczna do spożycia. Na portalu se.pl możemy przeczytać, że w wodociągach w Bydgoszczy wodę monitoruje się online. Jakoś wody jest badana w laboratoriach w 182 punktach w sieci. Są przeprowadzane liczne analizy – nawet 250 na miesiąc!

Woda, którą spożywamy, podlega procesowi utleniania chemicznego. Co to oznacza w praktyce? Dzięki temu procesowi zabijane są bakterie i wirusy. Dodatkowo, zanim woda trafi do naszych kranów, dezynfekuje się ją chlorem w zbiornikach referencyjnych.

Stosowane procesy dezynfekcji wody zapewniają szybką inaktywację wirusa SARS-CoV-2. Nie istnieją dowody na to, aby koronawirus mógł przeżyć w oczyszczonej wodzie.

Woda pitna, według aktualnej publikacji Światowej Organizacji Zdrowia z dnia 2 marca 2020 roku, nie przewodzi wirusa SARS-CoV-2.
 
,,Woda pochodząca z ujęcia w Lesie Gdańskim jest profilaktycznie dezynfekowana przy pomocy promieniowania UV, na które koronawirus nie jest odporny” – możemy przeczytać na portalu se.pl.
 
Nie musimy martwić się o to, że woda jest niebezpieczna – możemy z niej korzystać, a nawet pić ją prosto z kranu. Dzięki specjalnym procesom nie istnieje możliwość obecności koronawirusa w wodzie.
 
Przekaż tę wiadomość dalej!

Źródła: who.int, se.pl