fot. pixabay.com
in

Zobacz, co według lekarzy stanie się z Twoim ciałem, gdy codziennie będziesz jeść awokado.

Lekarze zalecają włączyć awokado do codziennej diety. Kiedyś nie było tak łatwo dostępne i nie mogliśmy korzystać z dobrodziejstw tego niezwykłego owocu. Ma bardzo szerokie działanie i po prostu nie wypada pozbawiać swojego organizmu niesamowitych właściwości awokado.

Przedstawiamy 10 powodów, dla których powinieneś codziennie jeść awokado:

1. Mózg

Owoce awokado zawierają bardzo dużo luteiny – naturalnego związku, odpowiedzialnego za ich żółto-zielony kolor. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Illinois potwierdziły związek pomiędzy spożyciem luteiny, a wzrostem możliwości intelektualnych, funkcji poznawczych i przetwarzania informacji.

2. Substancje odżywcze

Badania wykazały, że awokado nie tylko zawiera łatwo przyswajalne związki i wartości odżywcze, ale też zwiększa przyswajalność wartości z innych pokarmów.

3. Serce

Zawiera przeciwutleniacze karotenoidy i fenole, które chronią przed stanami zapalnymi i stresem oksydacyjnym. Tłuszcze nienasycone i kwasy tłuszczowe obniżają cholesterol, chronią serce i poprawiają krążenie.

4. Cukier

Badacze z Norwegii ustalili, że zjadanie awokado ma istotny wpływ na dłużej utrzymujące się uczucie sytości i zmniejszone na łaknienie cukrów.

5. Skóra

Za dobrodziejstwa awokado dla skóry odpowiedzialna jest zeaksantyna. Skutecznie chroni przed promieniami UV i utrzymuje skórę delikatną, zdrowo wyglądającą i przyjemną w dotyku.

6. Wzrok

Zapobiega pogarszaniu wzroku związanego z upływającym czasem.

7. Talia

Jeśli awokado zastąpi większość tłuszczy, które spożywasz „zaowocuje” zgrabniejsza sylwetką i węższą talią. Tłuszcze z awokado są świetnie przyswajalne i pomagają w utracie wagi.

8. Potas

Owoce awokado zawierają więcej potasu niż banany. Na niedobory potasu cierpi coraz więcej ludzi. Objawiają się nieprawidłowościami w działaniu układu nerwowego, ciśnienia krwi i mięśni. Jeden owoc zapewni 14 % dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.

9. Błonnik

100 g awokado to aż 27 procent dziennego zapotrzebowania. Błonnik z awokado zadba o wzorcowy przebieg procesu trawienia.

10. Zdrowie

Badania przeprowadzone na grupie 17 567 osób w USA poddały analizie nawyki żywieniowe. Grupa spożywająca awokado codziennie, miała znacznie lepsze wyniki dotyczące ogólnego zdrowia i samopoczucia. Osoby te miały niższą wagę, niższy wskaźnik BMI i mniej tłuszczu na brzuchu.

Awokado ma delikatny smak, więc powinno znaleźć się w różnych potrawach. Można dodać je do soków warzywnych, zastąpić nim masło, czy sos do sałatek. Jedz, chudnij i ciesz się zdrowiem.