in

Polski wirusolog wyjawił prawdę na temat szczepionek. Trzeba działać szybko!

Prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog i członek Rady Medycznej przy premierze przekazał kluczowe informacje dotyczące szczepionek. Tylko nieliczni wzięli to pod uwagę. Trzeba działać szybko.

Lada moment możemy mieć do czynienia z wariantami, które będą odporne na powstałe preparaty. Wtedy zacznie się walka z wiatrakami. Nie możemy do tego dopuścić.

Cała prawda o szczepionkach

Nie ma wątpliwości co do tego, że walka z wirusem jest bardzo ciężka. Jak stwierdził ekspert, koronawirus dostosowuje się do panujących warunków i stara się nas przechytrzyć.

“Obecnie mamy dynamiczny rozwój zakażeń na całym świecie. Mamy bardzo dużo osób chorujących w jednym momencie i mamy również sporo ozdrowieńców, którzy, jak wiemy na przykładzie Brazylii, są w stanie zarażać się ponownie. Wirus stara się dopasować do tego środowiska, w którym funkcjonuje i nauczyć się jak omijać te nasze zapory” – powiedział prof. Pyrć.

Profesor stwierdził, że powinniśmy działać szybko, zanim nie pojawią się warianty, z którymi nie będziemy mogli sobie poradzić. Jest to najgorszy z możliwych scenariuszy – oby się nie spełnił…

“Natomiast, jeżeli tej pandemii nie powstrzymamy wystarczająco szybko, to może się okazać, że w pewnym momencie pojawią się warianty, które już nie będą hamowane przez odporność wytworzoną w odpowiedzi na szczepionki. Kwestią kluczową jest, kiedy te szczepienia się zakończą i kiedy ten problem zostanie na tyle przytłumiony, że to ryzyko spadnie prawie że do zera” – tłumaczył wirusolog.

Według eksperta kluczowe są najbliższe miesiące. Nie możemy przespać szansy na to, by niebawem móc powrócić do normalnego funkcjonowania.

“Jeżeli wirusowi pozwolimy na to, żeby szalał bez żadnej kontroli przez następne miesiące, to można się spodziewać pojawienia wariantu, na którego szczepionka będzie na tyle mało skuteczna, że nastąpi konieczność stosowania zaktualizowanych szczepionek” – dodał.

Ekspert Rady Medycznej wypowiedział się także na temat AsraZeneki. Według niego jest ona dobra, a skutki uboczne nadal są bardzo rzadko spotykane. Co o tym sądzicie? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: Fakt