in ,

Wirusolog podał datę na którą czekają wszyscy Polacy. Będzie powrót do normalności?

Koronawirus pokrzyżował plany ludzi na całym świecie. Wielu straciło pracę albo nie może jej wykonywać tak jak dotychczas. Każdy czeka na informację o spodziewanym końcu pandemii.

Kiedy możemy spodziewać się powrotu do normalności?

Prof. Włodzimierz Gut jest bardzo znanym wirusologiem i postanowił, że wypowie się w tej sprawie – według niego kluczowy będzie jeden dzień, a także odliczenie od niego pięciu kolejnych.

,,Jeżeli nie będzie skoku zachorowań pięć dni po osiągnięciu najwyższej liczby zachorowań w Polsce, możemy myśleć optymistycznie i zastanawiać się nad dalszymi krokami dotyczącymi gospodarki. Jeżeli skok zachorowań będzie, to znaczy, że musimy jeszcze trochę poczekać” – wyjaśnia profesor dla portalu Fakt24.

Dla profesora nie było żadnym zaskoczeniem to, że w ubiegły weekend pojawiło się o wiele więcej nowych zakażeń niż dotychczas. Spodziewał się tego i miał niemal pewność, że tak się stanie.

,,Niedzielny wzrost zachorowań powyżej 500 przypadków był związany ze świętami wielkanocnymi. Przyznam szczerze, że go oczekiwałem. Na razie nie widać, żeby ten wzrost był powodem do niepokoju. Przegięcie widać za to w Niemczech. Bardzo dobrze wygląda Szwajcaria, bardzo dobrze wygląda Austria” – tłumaczy.
 
Kiedy będziecie mogli przestać chodzić w maseczkach?
 
Profesor ma dla nas dobre wiadomości, jeśli chodzi o rezygnację z noszenia maseczek.
 
,,Minister Zdrowia mówił, że możemy nosić je nawet przez dwa lata, ale proszę zwrócić uwagę, że jego wypowiedź dotyczyła sytuacji, gdyby epidemia się utrzymała i gdyby nie pojawiły się żadne nowe metody jej zwalczania. Jest jeszcze inna koncepcja, o której nikt nie mówi: jeśli epidemia skończy się wcześniej, to nikt nie będzie nosił maseczki, chyba że przy okazji grypy” – podkreśla.
 
Co sądzisz o prognozach wirusologa? Daj znać w komentarzu!

Źródło: pikio.pl