Z kraju

GIS ostrzega przed niebezpieczeństwem: Zmutowany wirus w ściekach!

Niepokojące doniesienia napłynęły z Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) dotyczące wykrycia wirusa poliomyelitis w systemach kanalizacyjnych Warszawy i Rzeszowa. Według najnowszych informacji, obecność tego niebezpiecznego patogenu została potwierdzona w ostatnich miesiącach.

Wirus polio w ściekach

„W ostatnich miesiącach potwierdzono wykrycie cVDPV2 w ściekach komunalnych w Warszawie. W grudniu 2024 r. potwierdzono kolejne wykrycie zmutowanego wirusa polio typu 2 w próbce ścieków komunalnych w Rzeszowie” – informuje GIS w oficjalnym komunikacie.

Zjawisko to nie jest odosobnione w skali europejskiej – podobne przypadki odnotowano w kilku krajach Europy, w tym w Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Finlandii, począwszy od września 2024 roku.

Poziom zagrożenia dla mieszkańców Polski

Eksperci z GIS uspokajają, że zagrożenie masowymi zachorowaniami w Polsce utrzymuje się na niskim poziomie. Jest to zasługa wysokiego wskaźnika wyszczepialności społeczeństwa przeciwko polio. Zwiększone ryzyko dotyczy jedynie osób bez odpowiedniej ochrony poszczepiennej.

„Pełny cykl szczepień dla nieszczepionych dorosłych obejmuje trzy dawki szczepionki inaktywowanej przeciwko polio (IPV). Dorośli, którzy zostali zaszczepieni przeciwko poliomyelitis, ale są narażeni na zwiększone ryzyko, mogą przyjąć jedną dawkę przypominającą IPV co 10 lat” – wyjaśnia GIS.

Działania prewencyjne i monitoring sytuacji

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce pozostaje stabilna – ostatni przypadek choroby Heinego-Medina spowodowany dzikim szczepem wirusa polio zarejestrowano cztery dekady temu. Systematyczne szczepienia przeciwko polio prowadzone są w naszym kraju od lat 50. XX wieku, co zapewnia ochronę znaczącej części dorosłej populacji.

GIS podkreśla, że „stale monitoruje sytuację i pozostaje w kontakcie z Ministerstwem Zdrowia, Światową Organizacją Zdrowia oraz Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób”.

„Apelujemy do personelu medycznego oraz rodziców i opiekunów dzieci, które dotychczas nie zostały zaszczepione lub nie ukończyły pełnego cyklu szczepień przeciw poliomyelitis, o uzupełnienie brakujących szczepień” – brzmi oficjalne stanowisko GIS.

Warto przypomnieć, że szczepienia przeciwko polio są bezpłatne dla wszystkich osób do 19. roku życia. Program szczepień wykorzystuje bezpieczną i skuteczną szczepionkę inaktywowaną (IPV).

Źródło: GIS