in

Wiek emerytalny zostanie obniżony? Znamy szczegóły.

Jak czytamy w „Fakcie”, w zeszłej kadencji PiS obniżyło wiek emerytalny, a teraz mają ruszyć prace w związku z następną reformą. We wtorek Sejm skupi się na obywatelskim projekcie ustawy wprowadzającej emerytury stażowe przygotowane przez „Solidarność”.

Obniżenie wieku emerytalnego

Projekt ten zakłada, że Polacy będą mogli przejść na emeryturę niezależnie od wieku, jeśli tylko przepracowali 35 lat (w przypadku kobiet) albo 40 lat (w przypadku mężczyzn). Poza tym, jak informuje „Fakt”, pracownik miałby wybór, czy wolałby przejść na emeryturę stażową.

Czego jednak nie wolno pominąć? Faktu, że na taką emeryturę mogliby przejść tylko ci, którzy uzbierali składki pozwalające na na wypłatę co najmniej emerytury minimalnej (na obecną chwilę 1250,88 zł brutto).

Nie wszyscy są zadowoleni z tego pomysłu. ZUS jest zdania, że koszty reformy mogłyby przekroczyć nawet 7 mld zł w zaledwie jeden rok.

Dziennik podkreśla, że podczas kampanii wyborczej głowa państwa obiecała, że pojawi się projekt zmian w emeryturach.

„Kiedy jednak prace w Kancelarii Prezydenta zaczęły się przeciągać, zniecierpliwiona „Solidarność” przygotowała własny projekt, pod którym zebrała podpisy i który pod koniec września złożyła w Sejmie” – czytamy.

Podziel się ta ważną informacją z innymi!

Źródło: fakt.pl, o2.pl